7 noyabr tarixi “JW Marriott Absheron Baku” otelində keçirilən Azərbaycan Beynəlxalq Tibb innovasiyaları “Medinex” sərgi və forumunun, eləcə də Azərbaycan Beynəlxalq Gözəllik sənayesi “Beauty Azerbaijan”) sərgisinin sonuncu iş günüdür. Ekspozisiyalar dünyanın iyirmi ölkəsini, o cümlədən Almaniya, İran, İtaliya, Qazaxıstan, Pakistan, Rusiya, Yaponiya və digər ölkələri təmsil edən yetmişdən artıq şirkəti bir araya gətirib. Tədbirin təşkilatçısı qismində “Caspian Event Organisers” (“CEO”) şirkəti çıxış edir.
Hazırda sərgi öz brendini dəyişsə də, səhiyyə sahəsində müasir innovasiyalar platforması və naviqatoru olaraq qalır. Respublikada səhiyyə sisteminin inkişafına töhfə verən çoxillik “Səhiyyə” sərgisinin Azərbaycanda ənənəvi effektivliyini qeyd edən Azərbaycanın səhiyyə nazirinin müavini Elsevər Ağayev “VIP” tur zamanı bu təmayülləri xüsusi ilə vurğulayıb.
İş adamları və profilli şirkətlərin nümayəndələri tərəfindən sərgiyə artan beynəlxalq marağı Azərbaycanın effektli iqtisadi inkişafına və yerli bazarın perspektivliliyinə əsaslanır.
İki gün ərzində sərgilərin dolğun işi tibb işi üzrə peşəkarların, klinik avadanlıqlar, dərman preparatları, səhiyyə sahəsindəki innovasiyaların yerli və xarici istehsalçıları cəlb edib.
“Made in Azerbaijan” brendi altında təqdim edilən mal və xidmətlər böyük maraq doğurub. Eyni anda səkkiz dərman zavodunu təqdim edən Belarus Milli Pavilyonu bir çox ziyarətçini “Medinex” sərgisinə cəlb edib. Rusiya, Qazaxıstan, Almaniya istehsalçılarının məhsul və xidmətləri potensial distribyutorların müzakirə predmetinə çevrilib.
Ekspertlər eksponentlərin peşəkar və sahibkarlıq fəaliyyətlərini əhatə edən “Medinex” sərgisinin işgüzar proqramını tədbirin işinin vacib komponenti hesab edib.
Kommunikasiya, dialoq və effektli idarəetmə üzrə həll variantlarının axtarışı üçün “İnnovasiyalar zonası” və “Təqdimatlar zonası” müasir platformaları layihə iştirakçıları ilə yanaşı, aralarında tibbi praktikantların da yer aldığı çoxsaylı ziyarətçilərə də səhiyyə aləmində istiqaməti müəyyən etməyə kömək edib.
“Klinikaların effektli idarə olunması” sessiyası çərçivəsində səhiyyə müəssisələrini və səhiyyə şəbəkələrini effektli idarəetmə metodları barədə peşəkar dialoq aparılıb.
Xüsusi “Bizimkilər” sessiyasında yerli mütəxəssislər öz təcrübələrini internlər və tələbələrlə bölüşüb, eləcə də “canlı” ünsiyyət formatında sualları cavablandırıblar.
7 noyabr tarixində sərgi iştirakçıları ilə dəvət edilmiş alıcılar (“buyer”) arasında sərgi iştirakçılarının xahişi əsasında təşkil edilmiş “B2B” formatlı görüşlər keçirilib. İşgüzar görüşlərin unikal formatı istehsalçılara öz məhsullarını birbaşa potensial sifarişçilərə təqdim etmək, eləcə də mümkün əməkdaşlıq və birgə layihələrin şərtlərini müzakirə etmək imkanı verib.
Ziyarətçilərin rəyinə əsasən “Medinex” və “Beauty Azerbaijan” sərgilərini ziyarət etmək sənayenin ən son yenilikləri ilə tanış olmağa, işgüzar əlaqələr qurmağa və onları möhkəmləndirməyə, ümumiyyətlə sektorun inkişaf vektorlarını müəyyənləşdirməyə və bir sıra vacib görüşlər keçirməyə imkan verib.
Sərgi Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO), Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK) və Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) tərəfindən dəstəklənir.

Medinex - a business format in the world of health and longevity!
The 7th of November is the final day of the Azerbaijan International Medical Innovations Exhibition and Forum, MEDINEX and the Azerbaijan International Beauty Industry Exhibition, Beauty Azerbaijan at the JW Marriott Absheron Baku Hotel. Expositions have brought together over seventy companies from twelve countries worldwide, including Germany, Iran, Italy, Kazakhstan, Pakistan, Russia, Japan and others. The exhibition is organised by Caspian Event Organizers (CEO).
Currently, the exhibition has changed its brand, but retained the role of the platform and navigator of modern innovations in medicine. This trend during the VIP tour was noted by the Deputy Minister of Health of Azerbaijan, Elsevar Aghayev, who emphasized the effectiveness of a multi-year medical exhibition that contributes to the development of the republic’s healthcare system.
The growing international interest in the exhibition of businessmen and representatives of relevant companies is based on the effective economic development of Azerbaijan and the prospects of the local market.
Over the course of two days, the intense work of the exhibitions attracted professionals in the medical business, local and international manufacturers of clinical equipment, pharmaceuticals, and innovations in the field of healthcare.
Great interest was caused by goods and services exhibited under the brand "Made in Azerbaijan". Many visitors were attracted to the Medinex national pavilion of Belarus, which presented eight medical plants at once. Goods and services of Russian, Kazakh, German manufacturers have become the subject of discussion of potential distributors.
The experts called the Medinex business programme, which covered the professional and entrepreneurial activities of exhibitors, an important component in the work of the exhibitions.
Modern platforms for communication, dialogue, and for searching for effective management solutions, the Innovation Zone and the Presentation Zone helped to navigate the healthcare world not only by the project participants themselves, but also by numerous visitors, including practicing doctors.
Within the framework of the session Effective Clinic Management, a professional dialogue was held on methods for the effective management of medical institutions and medical networks. Special session "Bizimkilər" domestic experts shared their experiences with interns and students, answered questions in the format of live communication.
On November 7, B2B meetings organised at the request of exhibitors were held between exhibitors and invited buyers. The unique format of business meetings allowed manufacturers to directly present the product to potential customers, as well as discuss possible conditions for cooperation and joint projects.
According to visitors, a visit to Medinex and Beauty Azerbaijan made it possible to get acquainted with the latest industry innovations, establish and strengthen business relations, determine the vectors of development of the industry as a whole, and hold many important meetings.
Both exhibitions are supported by the Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO), the National Confederation of Entrepreneurs’ (Employers’) Organisations of the Republic of Azerbaijan and the Small and Medium Business Development Agency of the Republic of Azerbaijan.