7 noyabr tarixi “JW Marriott Absheron Baku” otelində keçirilən Azərbaycan Beynəlxalq Tibb innovasiyaları “Medinex” sərgi və forumunun, eləcə də Azərbaycan Beynəlxalq Gözəllik sənayesi “Beauty Azerbaijan”) sərgisinin sonuncu iş günüdür. Ekspozisiyalar dünyanın iyirmi ölkəsini, o cümlədən Almaniya, İran, İtaliya, Qazaxıstan, Pakistan, Rusiya, Yaponiya və digər ölkələri təmsil edən yetmişdən artıq şirkəti bir araya gətirib. Tədbirin təşkilatçısı qismində “Caspian Event Organisers” (“CEO”) şirkəti çıxış edir.
Hazırda sərgi öz brendini dəyişsə də, səhiyyə sahəsində müasir innovasiyalar platforması və naviqatoru olaraq qalır. Respublikada səhiyyə sisteminin inkişafına töhfə verən çoxillik “Səhiyyə” sərgisinin Azərbaycanda ənənəvi effektivliyini qeyd edən Azərbaycanın səhiyyə nazirinin müavini Elsevər Ağayev “VIP” tur zamanı bu təmayülləri xüsusi ilə vurğulayıb.
İş adamları və profilli şirkətlərin nümayəndələri tərəfindən sərgiyə artan beynəlxalq marağı Azərbaycanın effektli iqtisadi inkişafına və yerli bazarın perspektivliliyinə əsaslanır.
İki gün ərzində sərgilərin dolğun işi tibb işi üzrə peşəkarların, klinik avadanlıqlar, dərman preparatları, səhiyyə sahəsindəki innovasiyaların yerli və xarici istehsalçıları cəlb edib.
“Made in Azerbaijan” brendi altında təqdim edilən mal və xidmətlər böyük maraq doğurub. Eyni anda səkkiz dərman zavodunu təqdim edən Belarus Milli Pavilyonu bir çox ziyarətçini “Medinex” sərgisinə cəlb edib. Rusiya, Qazaxıstan, Almaniya istehsalçılarının məhsul və xidmətləri potensial distribyutorların müzakirə predmetinə çevrilib.
Ekspertlər eksponentlərin peşəkar və sahibkarlıq fəaliyyətlərini əhatə edən “Medinex” sərgisinin işgüzar proqramını tədbirin işinin vacib komponenti hesab edib.
Kommunikasiya, dialoq və effektli idarəetmə üzrə həll variantlarının axtarışı üçün “İnnovasiyalar zonası” və “Təqdimatlar zonası” müasir platformaları layihə iştirakçıları ilə yanaşı, aralarında tibbi praktikantların da yer aldığı çoxsaylı ziyarətçilərə də səhiyyə aləmində istiqaməti müəyyən etməyə kömək edib.
“Klinikaların effektli idarə olunması” sessiyası çərçivəsində səhiyyə müəssisələrini və səhiyyə şəbəkələrini effektli idarəetmə metodları barədə peşəkar dialoq aparılıb.
Xüsusi “Bizimkilər” sessiyasında yerli mütəxəssislər öz təcrübələrini internlər və tələbələrlə bölüşüb, eləcə də “canlı” ünsiyyət formatında sualları cavablandırıblar.
7 noyabr tarixində sərgi iştirakçıları ilə dəvət edilmiş alıcılar (“buyer”) arasında sərgi iştirakçılarının xahişi əsasında təşkil edilmiş “B2B” formatlı görüşlər keçirilib. İşgüzar görüşlərin unikal formatı istehsalçılara öz məhsullarını birbaşa potensial sifarişçilərə təqdim etmək, eləcə də mümkün əməkdaşlıq və birgə layihələrin şərtlərini müzakirə etmək imkanı verib.
Ziyarətçilərin rəyinə əsasən “Medinex” və “Beauty Azerbaijan” sərgilərini ziyarət etmək sənayenin ən son yenilikləri ilə tanış olmağa, işgüzar əlaqələr qurmağa və onları möhkəmləndirməyə, ümumiyyətlə sektorun inkişaf vektorlarını müəyyənləşdirməyə və bir sıra vacib görüşlər keçirməyə imkan verib.
Sərgi Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO), Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK) və Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) tərəfindən dəstəklənir.

Medinex – деловой формат в мире здоровья и долголетия
7 ноября в отеле JW Marriott Absheron Baku завершающий день работы Азербайджанской Международной Выставки и Форума Медицинских Инноваций Medinex и Азербайджанской Международной Выставки Индустрии Красоты Beauty Azerbaijan. Экспозиции объединили свыше семидесяти компаний из двенадцати стран мира, среди которых Германия, Иран, Италия, Казахстан, Пакистан, Россия, Япония и другие. Организатором мероприятий является компания Caspian Event Organisers (CEO).
В настоящее время выставка сменила свой бренд, но сохранила роль платформы и навигатора современных инноваций в медицине. Эту тенденцию во время вип-тура отметил заместитель министра здравоохранения Азербайджана Эльсевяр Агаев, подчеркнувший эффективность многолетней медицинской выставки, вносящей вклад в развитие системы здравоохранения республики.
Возрастающий международный интерес к выставке бизнесменов и представителей профильных компаний основывается на эффективном экономическом развитии Азербайджана и перспективности местного рынка.
В течение двух дней насыщенная работа выставок привлекала профессионалов по медицинскому бизнесу, местных и международных производителей клинического оборудования, лекарственных препаратов, инноваций в области здравоохранения.
Большой интерес вызвали товары и услуги, экспонирующиеся под брендом «Made in Azerbaijan». Многих посетителей привлек на Medinex национальный павильон Беларуси, презентовавший сразу восемь медицинских заводов. Товары и услуги российских, казахских, немецких производителей стали предметом обсуждения потенциальных дистрибьюторов.
Важной составляющей в работе выставок эксперты назвали деловую программу Medinex, охватившую профессиональную и предпринимательскую деятельность экспонентов.
Современные площадки для коммуникации, диалога и для поиска эффективных управленческих решений «Зона Инноваций» и «Зона Презентаций» помогли ориентироваться в мире здравоохранения не только самим участникам проекта, но и многочисленным посетителям, среди которых были практикующие врачи.
В рамках сессии «Эффективное управление клиниками» состоялся профессиональный диалог о методах эффективного управления медицинскими учреждениями и медицинскими сетями. Специальная сессия «Bizimkilər» отечественные специалисты поделились опытом с интернами и студентами, отвечали на вопросы в формате «живого» общения.
7 ноября между участниками выставки и приглашенными баерами (закупщиками) состоялись B2B встречи, организованные по запросам экспонентов. Уникальный формат бизнес-встреч позволил производителям напрямую презентовать продукт потенциальным заказчикам, а также обсудить возможные условия сотрудничества и совместные проекты.
По мнению посетителей, посещение Medinex и Beauty Azerbaijan позволило познакомиться с последними новинками индустрии, наладить и укрепить деловые отношения, определить векторы развития отрасли в целом и провести множество важных встреч.
Выставки поддерживаются со стороны Фонда Поощрения Экспорта и Инвестиций в Азербайджане, Национальной Конфедерации Организаций Предпринимателей (Работодателей) Азербайджанской Республики и Агентства развития малого и среднего бизнеса Азербайджанской Республики.