Medinex 2022: Müasir klinikalarda müalicənin effektivliyi
Noyabrın 3-də Bakı Ekspo Mərkəzində Azərbaycan Beynəlxalq Tibb İnnovasiyaları “Medinex” və Azərbaycan Beynəlxalq Gözəllik İndustriyası “Beauty Azerbaijan” sərgilərinə start verilib. Sərgilərin təşkilatçısı Caspian Event Organisers şirkətidir.
Sərginin açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının səhiyyə naziri Teymur Musayev, Milli Məclisin Səhiyyə komitəsinin sədri Əhliman Əmiraslanov, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Zaur Əliyev, Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyinin icraçı direktoru Vüqar Qurbanov, Caspian Event Organisers (CEO) şirkətinin Baş direktoru Fərid Məmmədov iştirak etdilər.
Azərbaycan Respublikasının səhiyyə naziri Teymur Musayev öz çıxışında onu vurğuladı ki, Azərbaycanda səhiyyənin inkişafı dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri olmaqla, ölkəmizdə tibbi sərgilərin keçirilməsi ilə qırılmaz əlaqəyə malikdir. Bugünkü sərgi otuz ildən artıq müddət ərzində keçirilən tədbirlərin davamı olan daha bir müsbət hadisədir. Bu sahənin mütəxəssisləri həmişə tibb sektorunda baş verən bütün dəyişiklikləri, yeni tendensiyaları və texnologiyaları diqqətlə izləyirlər.
Ölkədə tibb elminin inkişafı dövlət siyasətinin əsas prioritetlərindən biridir. Bu nöqteyi-nəzərdən, Səhiyyə Nazirliyi ictimaiyyətin tibb sahəsindəki yeniliklər haqqında məlumatlandırılmasında, müasir tendensiyaların öyrənilməsində və tibb elminin müasir nailiyyətlərinin praktiki tətbiqində bu sərgilərin oynadığı rolu yüksək qiymətləndirir. Bu sərgidə qurulan işgüzar əlaqələr, investisiya imkanlarının artması ölkə əhalisinin ümumi sağlamlığının yaxşılaşmasına müsbət təsir göstərəcək.
Milli Məclisin Səhiyyə komitəsinin sədri Əhliman Əmiraslanov öz çıxışında belə sərgilərin imkanlarının sonsuz olduğunu qeyd etdi. “Bu layihə tibb sahəsinin həm təcrübəli, həm də gənc mütəxəssisləri, ixtisaslaşdırılmış təhsil müəssisələrinin rezidentləri və tələbələri üçün çox vacibdir. Əlbəttə ki, sərgi çərçivəsində keçirilməsi nəzərdə tutulan praktiki və elmi tədbirlər gənc mütəxəssislərin inkişafı və yeni biliklərə yiyələnməsində mühüm rol oynaya bilər. Mən sərgidə yerli tibbin inkişafının mühüm tərkib hissəsi olan müasir informasiya texnologiyaları və tibbi proqramların nümayişini xüsusi olaraq qeyd etmək istərdim”, - deyə o bildirdi.
İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Zaur Əliyev vurğuladı ki, bu gün səhiyyə sahəsində aparılan əsas islahatlardan biri də ölkədə icbari tibbi sığortanın tətbiqidir. “Ötən ildən başlanan bu proses bütün növ tibbi xidmətlərin əhaliyə əlçatan edilməsi üçün nəzərdə tutulub.
“Medinex” sərgisi icbari tibbi sığorta haqqında məlumatların ölkəmizin geniş vətəndaş kütlələrinə çatdırılmasına imkan yaradan və ölkədəki dövlət və özəl tibb müəssisələri arasında əməkdaşlığın qurulmasına şərait yaradan platformalardan biridir. Biz sərgidə təqdim olunan yenilikləri maraqla öyrənəcəyik, çünki bu, onların gələcəkdə bizim gündəlik işimizdə tətbiq edilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir ki, bu isə, öz növbəsində bizim pula qənaət etməyimizə və onları daha geniş əhali kütləsi üçün istifadə etməyimizə imkan yaradır”, - deyə cənab Əliyev öz nitqini yekunlaşdırdı.
Azərbaycan Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyinin  (TƏBİB) icraçı direktoru Vüqar Qurbanovun öz çıxışında ölkədə səhiyyənin inkişafının əsas istiqamətləri, o cümlədən ölkə vətəndaşlarının sağlamlığının qorunması, tibbi xidmətlərin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, səhiyyə sisteminin maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsi və tibb işçilərinin peşə hazırlığının təkmilləşdirilməsi, tibb sahəsində innovasiyaların tətbiq edilməsi məsələləri haqqında ümumiləşdirilmiş məlumat verdi. . Azərbaycan Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyi (TƏBİB) və İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin dəstəyi ilə təşkil olunan “Medinex” sərgisi tibb sahəsində yeni məhsulların və texnologiyaların geniş şəkildə təqdim olunmasını əsas məqsəd kimi öz qarşısına qoyur. Bu sərgi Xəzər regionunda tibb mütəxəssislərini bir araya gətirən ən böyük tədbirdir. Cənab Qurbanov sərgi iştirakçılarının işgüzar əməkdaşlıq qurmaqla yanaşı, böyük təcrübə və yeni biliklər qazanacaqlarına əminliyini ifadə edib.
CEO şirkətinin Baş icraçı direktoru Fərid Məmmədov öz çıxışında qeyd etdi ki, “Medinex” sərgisi uzun illər ərzində keçirilmiş “BIHE” tibb sərgisinin dəyişdirilməsi yolu ilə yaradılmış yeni bir brenddir və o, səhiyyə sahəsində keçirilən tədbirlər kompleksində mühüm yer tutur.
Məruzəçi sərgi ilə bağlı statistik məlumat verdi, layihəyə dəstək verən bütün səhiyyə idarələrinə öz təşəkkürünü bildirdi və bu sərginin gələcəkdə daha da inkişaf etdirilməsi üçün perspektivlərin olduğunu vurğuladı.
Sərgilər koronavirus pandemiyasının yaratdığı uzun fasilədən sonra yenidən ənənəvi formatda keçirilir. Sənaye mütəxəssisləri işgüzar əlaqələri bərpa etmək və yeni əlaqələr əldə etmək, aktual məlumatlar əldə etmək və sərfəli müqavilələr bağlamaq üçün iki ildən sonra ilk dəfə yenidən görüşəcəklər.
Medinex - səhiyyə mütəxəssislərini bir araya gətirən biznes platformasıdır. Aparıcı yerli və xarici istehsalçılar və distribyutorlar sərgidə ölkə klinikalarının təkmilləşdirilməsinə və müalicənin effektivliyinin artırılmasına kömək etmək üçün öz yeni məhsul və xidmətlərini təqdim edəcəklər.
Sərginin ekspozisiyası dünyanın 12 ölkəsindən, o cümlədən Azərbaycan, Belarus, Danimarka, İsveçrə, İtaliya,  Pakistan, Qazaxıstan, Rusiya Federasiyası, Sloveniya, Türkiyə, Yaponiya, Əlcəzair və digər ölkələrdən 90-dan çox şirkəti birləşdirəcək.
Bu il Medinex 2022 sərgisi Azərbaycan Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyi (TƏBİB) və İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin fəal iştirakı və dəstəyi ilə keçirilir.
Sərgidə tibbi avadanlıq, tibbi məhsullar, tibbi turizm, tibbi təhsil, dərmanlar, vitaminlər və pəhriz əlavələri, innovativ laboratoriya avadanlıqları, optika, stomatologiya, tibbdə informasiya texnologiyaları və s. təqdim olunur.
Sərginin işgüzar proqramına “Xəstəliklərin diaqnostika və müalicəsində innovativ yanaşma” “Diaqnostikada yeni nəsil sistemlər və kliniki faydaları”, “Pediatriyada müasir diaqnostika və müalicə metodları”, “Tibbdə innovativ texnologiyalar”,  “İnnovativ dərman vasitələri” və bir sıra başqa panel müzakirələri daxildir. Həmçinin, ənənəvi olaraq, yerli və xarici sahibkarların iştirak edəcəyi işgüzar B2B görüşlərinin keçirilməsi planlaşdırılır.
Medinex sərgisi çərçivısində tibbin müxtəlif sahələrindən mütəxəssislərin iştirak edəcəyi işgüzar tədbirlərin keçirilməsi nəzərdə tutulub. Beləliklə, Medinex sərgisinə xüsusi olaraq "DocDeti” klinikasında həkim-psixiatr, Psixiatr və psixoloqların elmi əsaslı təcrübə naminə assosiasiyasının təsisçisi, Yelisey Osin  psixiatrlar, nevroloqlar, o cümlədən valideynlər üçün "Autizmin diaqnostikası və terapiyası - texnologiyalar" mövzusunda çıxış edəcək.
Beləliklə, Medinex və Beauty Azerbaijan sərgiləri sənaye mütəxəssislərini bir platformada bir araya gətirmək, işgüzar əlaqələri gücləndirmək və satış coğrafiyasını genişləndirmək üçün əla fürsətdir.

Medinex 2022: effective treatment in modern clinics
On November 3, Azerbaijan International Medical Innovations "Medinex" and Azerbaijan International Beauty Industry "Beauty Azerbaijan" Exhibitions started at the Baku Expo Center. The organizer of the exhibitions is Caspian Event Organizers.
The opening ceremony of the exhibition was attended by the Minister of Health of the Republic of Azerbaijan Teymur Musayev, Chairman of the Health Committee of the Milli Majlis Ahliman Amiraslanov, Chairman of the Board of the State Agency on Mandatory Health Insurance Zaur Aliyev, Executive Director of the Administration of the Regional Medical Divisions of Azerbaijan - (TABIB) Vugar Gurbanov, General director of Caspian Event Organisers (CEO) Farid Mammadov.
The development of health care in Azerbaijan, being one of the priorities of the state policy, is inextricably linked with the holding of medical exhibitions in our country, Minister of Health of the Republic of Azerbaijan Teymur Musayev stressed. Today's exhibition is another positive step in the succession of events held for over thirty years. Experts in the sphere of medicine always closely monitor all changes, new trends and technologies in medicine.
One of the main priorities of the state policy is the development of medical science in the country. From this position, the Ministry of Health highly evaluates the role of these exhibitions in informing the public about innovations in the sphere of medicine, studying modern trends, and practical implementation of modern achievements in medical science. Business relationships established at this exhibition, the broadening  of investment opportunities will have a positive impact on improving the overall health of the country's population.
The possibilities of such exhibitions are endless, Ahliman Amiraslanov, Chairman of the Health Committee of Milli Majlis, noted in his speech. This project is very important for both experienced and young professionals in medical industry, residents and students of the specialised educational institutions. The practical and scientific events planned within the framework of the exhibition, can definitely play an important role in the development and acquisition of new knowledge for young professionals. I would like to note especially the demonstration at the exhibition of modern information technologies and medical  programs, which is an important component of the development of national medicine.
Chairman of the Board of the State Agency on Mandatory Health Insurance Zaur Aliyev emphasised that one of the key reforms in the field of healthcare today is the introduction of mandatory health insurance in the country. The process, launched last year, is designed to make all types of medical services accessible to the population.
The Medinex exhibition is one of the platforms that makes it possible to convey information about mandatory health  insurance to a wide range of citizens of our country and creates conditions for establishing cooperation between public and private medical institutions of the country. We will study with interest the innovations presented at the exhibition, as they are important for their further application in our daily work, which allows us saving money and using them for a broad segments of population, concluded Mr. Aliyev.
In his speech, Executive Director of the Administration of the Regional Medical Divisions of Azerbaijan  (TABIB) Vugar Gurbanov summarised the main directions of healthcare development in the country: the issues of protecting the health of citizens of the country, improving the quality of medical care, strengthening the material and technical base of healthcare and professional training, applying innovations in the field of medicine. The Medinex exhibition, organised with the support of the Administration of the Regional  Medical Divisions of Azerbaijan  (TABIB) and the State Agency on Mandatory Health  Insurance, pursues the main goal of a wide  presentation of innovations in the field of medicine. The exhibition is the largest event in the Caspian region that brought together medical professionals. Mr. Gurbanov expressed confidence that the participants of the exhibition, along with the establishment of business cooperation, will get great experience and new knowledge.
Farid Mammadov, CEO of Caspian Event Organisers, noted that the Medinex exhibition is a new brand, succeeding the BIHE medical exhibition that has been held for many years, occupies an important place in the set of events held in the field of healthcare.
The speaker gave statistical data on the exhibition, thanked all health departments that supported the project, and emphasised the potential further growth for this exhibition in the future.
The exhibitions are being held in the traditional format after a long pause caused by the coronavirus pandemic. Industry professionals meet again for the first time after two years to restore business contacts and acquire new ones, obtain up-to-date information, and conclude lucrative contracts.
Medinex is a business platform that brings together healthcare professionals. Leading domestic and foreign manufacturers and distributors, in order to help improve the country's clinics and increase the effectiveness of treatment, presented their new products and services at the exhibition.
The exposition of the exhibition unites more than 90 companies from 12 countries of the world, including Azerbaijan, Algeria, Belarus, Denmark, Italy, Kazakhstan, Pakistan, Russian Federation, Slovenia, Turkey, Japan and others.
This year the exhibition "Medinex 2022" is held with the support of the Association for the Management of Medical Territorial Units of Azerbaijan - (TƏBİB) and the State Agency for Compulsory Medical Insurance.
The exhibition presents: medical equipment, medical devices, medical tourism, medical education, medicines, vitamins and dietary supplements, innovative laboratory equipment, optics, dentistry, information technology in medicine and much more.
The business program is represented by panel discussions on the following topics: “Innovative approach to diagnosis and treatment of diseases”, “New generation systems in diagnostics and their clinical benefits”, “Modern diagnostic and treatment methods in pediatrics”, “Innovative technologies in medicine”, “Innovative medicines” and much more.
Within the framework of Medinex, various business events are planned. So, a special guest of exhibition Psychiatrist at the "DocDeti" clinic, founder of the Association of Psychiatrists and Psychologists for Science-Based Practice - Yelisey Osin who will speak on the topic "Diagnostics and therapy of autism - technologies" for psychiatrists, neurologists, as well as parents.
Thus, the Medinex and Beauty Azerbaijan exhibitions are a great opportunity to gather industry specialists on one platform, strengthen business relations, and expand the geography of sales.