Medinex 2022: Müasir klinikalarda müalicənin effektivliyi
Noyabrın 3-də Bakı Ekspo Mərkəzində Azərbaycan Beynəlxalq Tibb İnnovasiyaları “Medinex” və Azərbaycan Beynəlxalq Gözəllik İndustriyası “Beauty Azerbaijan” sərgilərinə start verilib. Sərgilərin təşkilatçısı Caspian Event Organisers şirkətidir.
Sərginin açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının səhiyyə naziri Teymur Musayev, Milli Məclisin Səhiyyə komitəsinin sədri Əhliman Əmiraslanov, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Zaur Əliyev, Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyinin icraçı direktoru Vüqar Qurbanov, Caspian Event Organisers (CEO) şirkətinin Baş direktoru Fərid Məmmədov iştirak etdilər.
Azərbaycan Respublikasının səhiyyə naziri Teymur Musayev öz çıxışında onu vurğuladı ki, Azərbaycanda səhiyyənin inkişafı dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri olmaqla, ölkəmizdə tibbi sərgilərin keçirilməsi ilə qırılmaz əlaqəyə malikdir. Bugünkü sərgi otuz ildən artıq müddət ərzində keçirilən tədbirlərin davamı olan daha bir müsbət hadisədir. Bu sahənin mütəxəssisləri həmişə tibb sektorunda baş verən bütün dəyişiklikləri, yeni tendensiyaları və texnologiyaları diqqətlə izləyirlər.
Ölkədə tibb elminin inkişafı dövlət siyasətinin əsas prioritetlərindən biridir. Bu nöqteyi-nəzərdən, Səhiyyə Nazirliyi ictimaiyyətin tibb sahəsindəki yeniliklər haqqında məlumatlandırılmasında, müasir tendensiyaların öyrənilməsində və tibb elminin müasir nailiyyətlərinin praktiki tətbiqində bu sərgilərin oynadığı rolu yüksək qiymətləndirir. Bu sərgidə qurulan işgüzar əlaqələr, investisiya imkanlarının artması ölkə əhalisinin ümumi sağlamlığının yaxşılaşmasına müsbət təsir göstərəcək.
Milli Məclisin Səhiyyə komitəsinin sədri Əhliman Əmiraslanov öz çıxışında belə sərgilərin imkanlarının sonsuz olduğunu qeyd etdi. “Bu layihə tibb sahəsinin həm təcrübəli, həm də gənc mütəxəssisləri, ixtisaslaşdırılmış təhsil müəssisələrinin rezidentləri və tələbələri üçün çox vacibdir. Əlbəttə ki, sərgi çərçivəsində keçirilməsi nəzərdə tutulan praktiki və elmi tədbirlər gənc mütəxəssislərin inkişafı və yeni biliklərə yiyələnməsində mühüm rol oynaya bilər. Mən sərgidə yerli tibbin inkişafının mühüm tərkib hissəsi olan müasir informasiya texnologiyaları və tibbi proqramların nümayişini xüsusi olaraq qeyd etmək istərdim”, - deyə o bildirdi.
İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Zaur Əliyev vurğuladı ki, bu gün səhiyyə sahəsində aparılan əsas islahatlardan biri də ölkədə icbari tibbi sığortanın tətbiqidir. “Ötən ildən başlanan bu proses bütün növ tibbi xidmətlərin əhaliyə əlçatan edilməsi üçün nəzərdə tutulub.
“Medinex” sərgisi icbari tibbi sığorta haqqında məlumatların ölkəmizin geniş vətəndaş kütlələrinə çatdırılmasına imkan yaradan və ölkədəki dövlət və özəl tibb müəssisələri arasında əməkdaşlığın qurulmasına şərait yaradan platformalardan biridir. Biz sərgidə təqdim olunan yenilikləri maraqla öyrənəcəyik, çünki bu, onların gələcəkdə bizim gündəlik işimizdə tətbiq edilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir ki, bu isə, öz növbəsində bizim pula qənaət etməyimizə və onları daha geniş əhali kütləsi üçün istifadə etməyimizə imkan yaradır”, - deyə cənab Əliyev öz nitqini yekunlaşdırdı.
Azərbaycan Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyinin  (TƏBİB) icraçı direktoru Vüqar Qurbanovun öz çıxışında ölkədə səhiyyənin inkişafının əsas istiqamətləri, o cümlədən ölkə vətəndaşlarının sağlamlığının qorunması, tibbi xidmətlərin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, səhiyyə sisteminin maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsi və tibb işçilərinin peşə hazırlığının təkmilləşdirilməsi, tibb sahəsində innovasiyaların tətbiq edilməsi məsələləri haqqında ümumiləşdirilmiş məlumat verdi. . Azərbaycan Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyi (TƏBİB) və İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin dəstəyi ilə təşkil olunan “Medinex” sərgisi tibb sahəsində yeni məhsulların və texnologiyaların geniş şəkildə təqdim olunmasını əsas məqsəd kimi öz qarşısına qoyur. Bu sərgi Xəzər regionunda tibb mütəxəssislərini bir araya gətirən ən böyük tədbirdir. Cənab Qurbanov sərgi iştirakçılarının işgüzar əməkdaşlıq qurmaqla yanaşı, böyük təcrübə və yeni biliklər qazanacaqlarına əminliyini ifadə edib.
CEO şirkətinin Baş icraçı direktoru Fərid Məmmədov öz çıxışında qeyd etdi ki, “Medinex” sərgisi uzun illər ərzində keçirilmiş “BIHE” tibb sərgisinin dəyişdirilməsi yolu ilə yaradılmış yeni bir brenddir və o, səhiyyə sahəsində keçirilən tədbirlər kompleksində mühüm yer tutur.
Məruzəçi sərgi ilə bağlı statistik məlumat verdi, layihəyə dəstək verən bütün səhiyyə idarələrinə öz təşəkkürünü bildirdi və bu sərginin gələcəkdə daha da inkişaf etdirilməsi üçün perspektivlərin olduğunu vurğuladı.
Sərgilər koronavirus pandemiyasının yaratdığı uzun fasilədən sonra yenidən ənənəvi formatda keçirilir. Sənaye mütəxəssisləri işgüzar əlaqələri bərpa etmək və yeni əlaqələr əldə etmək, aktual məlumatlar əldə etmək və sərfəli müqavilələr bağlamaq üçün iki ildən sonra ilk dəfə yenidən görüşəcəklər.
Medinex - səhiyyə mütəxəssislərini bir araya gətirən biznes platformasıdır. Aparıcı yerli və xarici istehsalçılar və distribyutorlar sərgidə ölkə klinikalarının təkmilləşdirilməsinə və müalicənin effektivliyinin artırılmasına kömək etmək üçün öz yeni məhsul və xidmətlərini təqdim edəcəklər.
Sərginin ekspozisiyası dünyanın 12 ölkəsindən, o cümlədən Azərbaycan, Belarus, Danimarka, İsveçrə, İtaliya,  Pakistan, Qazaxıstan, Rusiya Federasiyası, Sloveniya, Türkiyə, Yaponiya, Əlcəzair və digər ölkələrdən 90-dan çox şirkəti birləşdirəcək.
Bu il Medinex 2022 sərgisi Azərbaycan Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyi (TƏBİB) və İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin fəal iştirakı və dəstəyi ilə keçirilir.
Sərgidə tibbi avadanlıq, tibbi məhsullar, tibbi turizm, tibbi təhsil, dərmanlar, vitaminlər və pəhriz əlavələri, innovativ laboratoriya avadanlıqları, optika, stomatologiya, tibbdə informasiya texnologiyaları və s. təqdim olunur.
Sərginin işgüzar proqramına “Xəstəliklərin diaqnostika və müalicəsində innovativ yanaşma” “Diaqnostikada yeni nəsil sistemlər və kliniki faydaları”, “Pediatriyada müasir diaqnostika və müalicə metodları”, “Tibbdə innovativ texnologiyalar”,  “İnnovativ dərman vasitələri” və bir sıra başqa panel müzakirələri daxildir. Həmçinin, ənənəvi olaraq, yerli və xarici sahibkarların iştirak edəcəyi işgüzar B2B görüşlərinin keçirilməsi planlaşdırılır.
Medinex sərgisi çərçivısində tibbin müxtəlif sahələrindən mütəxəssislərin iştirak edəcəyi işgüzar tədbirlərin keçirilməsi nəzərdə tutulub. Beləliklə, Medinex sərgisinə xüsusi olaraq "DocDeti” klinikasında həkim-psixiatr, Psixiatr və psixoloqların elmi əsaslı təcrübə naminə assosiasiyasının təsisçisi, Yelisey Osin  psixiatrlar, nevroloqlar, o cümlədən valideynlər üçün "Autizmin diaqnostikası və terapiyası - texnologiyalar" mövzusunda çıxış edəcək.
Beləliklə, Medinex və Beauty Azerbaijan sərgiləri sənaye mütəxəssislərini bir platformada bir araya gətirmək, işgüzar əlaqələri gücləndirmək və satış coğrafiyasını genişləndirmək üçün əla fürsətdir.

Medinex 2022: эффективность лечения в современных клиниках
3 ноября в Баку Экспо Центре состоялось открытие Международной Выставки Медицинских Инноваций Medinex и Азербайджанской Международной Выставки Индустрии Красоты Beauty Azerbaijan, организатором которых является компания Сaspian Event Organisers.
В торжественной церемонии открытия выставки приняли участие министр здравоохранения Азербайджанской Республики Теймур Мусаев, Председатель комитета по здравоохранению Милли Меджлиса Ахлиман Амирасланов, Председатель правления Государственного Агентства обязательного медицинского страхования Заур Алиев, Исполнительный директор Объединения по управлению медицинскими территориальными подразделениями Азербайджана - (TƏBİB) Вугар Гурбанов, Генеральный директор компании Сaspian Event Organisers (СЕО) Фарид Мамедов.
Развитие здравоохранения в Азербайджане, являясь одним из приоритетных направлений политики государства, неразрывно связано с проведением в нашей стране медицинских выставок, подчеркнул министр здравоохранения Азербайджанской Республики Теймур Мусаев. Сегодняшняя выставка является очередным положительным продолжением мероприятий, проводимых на протяжении тридцати лет. Специалисты отрасли всегда с большим вниманием отслеживают все происходящие изменения, новые тенденции и технологии в медицине.
Одним из основных приоритетов государственной политики является развитие медицинской науки в стране. С этой позиции министерство здравоохранения высоко оценивает роль данных выставок в информировании общественности об инновациях в области медицины, изучении современных трендов, практическом применении современных достижений медицинской науки. Деловые взаимоотношения, налаженные на этой выставке, рост инвестиционных возможностей окажут положительное влияние на улучшение общего здоровья населения страны.
Возможности подобных выставок безграничны, отметил в своем выступлении председатель комитета по здравоохранению Милли Меджлиса Ахлиман Амирасланов. Этот проект весьма важен и для опытных, и для молодых специалистов медицинской отрасли, резидентов и студентов профильных учебных заведений. Запланированные в рамках выставки практические и научные мероприятия, безусловно, могут сыграть важную роль в развитии и получении новых знаний для молодых специалистов. Особо хотел бы отметить демонстрацию на выставке современных информационных технологий и медицинских программ, что является важной составляющей развития отечественной медицины.
Председатель правления Государственного Агентства обязательного медицинского страхования Заур Алиев подчеркнул, что одной из основных реформ в области здравоохранения сегодня является внедрение обязательного медицинского страхования в стране. Процесс, начатый с прошлого года, призван сделать доступными для населения все виды медицинских услуг. Выставка Medinex является одной из платформ, позволяющих донести информацию об обязательном медицинском страховании до широко круга граждан нашей страны и создает условия для налаживания сотрудничества между государственными и частными медицинскими учреждениями страны. Мы с интересом изучим представленные на выставке инновации, так как они важны для дальнейшего их применения в нашей повседневной работе, что позволяет сэкономить средства и использовать их для более широких слоев населения, заключил господин Алиев.
Выступление исполнительного директора Объединения по управлению медицинскими территориальными подразделениями Азербайджана - (TƏBİB)  Вугара Гурбанова обобщило основные направления развития здравоохранения в стране: вопросы охраны здоровья граждан страны, улучшения качества медицинского обслуживания, укрепления материально-технической базы здравоохранения и профессиональной подготовки кадров, применения инноваций в области медицины. Выставка Medinex, организованная при поддержке Объединения по управлению медицинскими территориальными подразделениями Азербайджана - (TƏBİB)  и Агентства обязательного медицинского страхования, преследует основную цель широкого представления новинок и инноваций в области медицины. Выставка является крупнейшим в Каспийском регионе событием, объединившим специалистов медицинской сферы. Господин Гурбанов выразил уверенность, что участники выставки, наряду с налаживанием делового сотрудничества, получат большой опыт и новые знания.
Генеральный директор СЕО Фарид Мамедов отметил, что выставка  Medinex является новым брендом, преобразованным проходившей много лет медицинской выставки BIHE, и занимает важное место в комплексе мероприятий, проводимых в области здравоохранения.
Докладчик привел статистические данные по выставке, выразил благодарность всем ведомствам здравоохранения, поддержавшим проект, и подчеркнул перспективы дальнейшего роста данной выставки в будущем.
Выставки проходят в традиционном формате после долгой паузы, вызванной пандемией коронавируса. Впервые за два года профессионалы отрасли встретились вновь для восстановления деловых контактов и приобретения новых, получения актуальной  информации, заключению выгодных контрактов.
Medinex – это бизнес-платформа, объединяющая специалистов в области здравоохранения с целью оказания содействия совершенствованию клиник страны и повышению эффективности лечения. Ведущие отечественные и зарубежные производители и дистрибьюторы представляют на выставке свои новые продукты и услуги.
Экспозиция выставок объединяет более 90 компаний из 12 стран мира, среди которых Азербайджан, Алжир, Беларусь, Дания, Италия, Казахстан, Пакистан, Российская Федерация, Словения, Турция, Япония, Швейцария.
В этом году выставка Medinex 2022 проходит при активном участии и поддержке Объединения по управлению медицинскими территориальными подразделениями Азербайджана (TƏBİB) и Государственного Агентства обязательного медицинского страхования.
На выставке представлены: лабораторное оборудование, медицинское оборудование, медицинские изделия, медицинский туризм, медицинское образование, фармацевтика и препараты, витамины и БАД-ы, оптика, стоматология, ортопедия, санитарный транспорт, клиники и многое другое.
Деловая программа представлена панельными дискуссиями на темы: «Инновационный подход к диагностике и лечению заболеваний», «Системы нового поколения в диагностике и их клинические преимущества», «Современные методы диагностики и лечения в педиатрии», «Инновационные технологии в медицине», «Инновационные лекарственные средства» и многое другое. Также по традиции планируется проведение деловых В2В встреч, в которых примут участие местные и зарубежные предприниматели.
В рамках выставки Medinex запланировано проведение  деловых мероприятий, в которых примут участие специалисты различных областей медицины. Так, на выставку «Medinex»  приезжает специальный гость врач-психиатр клиники «ДокДети», учредитель Ассоциации Психиатров и Психологов за научно обоснованную практику - Елисей Осин, который выступит на тему «Диагностика и терапия аутизма - технологии» для психиатров, неврологов, а так же родителей.
Таким образом, выставки Medinex и Beauty Azerbaijan обеспечивают отличную возможность встречи специалистов отрасли на одной площадке, укрепления деловых отношений и расширения географии продаж.