Medinex 2022: möhtəşəm yeniliklər, cari tendensiyalar, dünya səhiyyəsinin təcrübələri
Noyabrın 5-də Bakı Ekspo Mərkəzində Caspian Event Organisers şirkətinin təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan Beynəlxalq Tibb İnnovasiyaları” - Medinex Sərgisi və “Azərbaycan Beynəlxalq Gözəllik İndustriyası” - Beauty Azerbaijan Sərgisi öz işini başa çatdırdı. Sərgilərin birləşmiş ekspozisiyası dünyanın 12 ölkəsindən 90-dan çox şirkəti bir araya gətirdi.
“Medinex” sərgisi uzun illər ərzində keçirilmiş BIHE tibbi sərgisindən törəyən yeni bir brenddir və səhiyyə sənayesinin mühüm hissəsini təşkil edir. Bu layihə ölkə vətəndaşlarının sağlamlığının qorunmasının, tibbi xidmətin keyfiyyətinin yüksəldilməsinin, səhiyyə sisteminin maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsinin və peşə hazırlığının təkmilləşdirilməsinin, eləcə də tibb sahəsində innovasiyaların tətbiqinin aktuallığını səmərəli şəkildə vurğuladı.
Azərbaycan Respublikasının səhiyyə naziri Teymur Musayevin qeyd etdiyi kimi, budəfəki tədbir otuz il ərzində həyata keçirilən beynəlxalq layihələrin davamı olan daha bir müsbət hadisədir .
Mən sərgidə yerli tibbin inkişafının mühüm tərkib hissəsi olan müasir informasiya texnologiyaları və tibbi proqramların nümayişini xüsusi olaraq qeyd etmək istərdim. Azərbaycan, Əlcəzair, Belarus, Danimarka, İtaliya, Qazaxıstan, Pakistan, Rusiya Federasiyası, Sloveniya, Türkiyə, Yaponiya, İsveçrə laboratoriya avadanlıqlarını, tibbi avadanlıqları, tibbi məhsulları, təhsil xidmətlərini, əczaçılıq məhsullarını və dərmanları, vitaminləri və pəhriz təyinatlı qida əlavələrini, optika, stomatologiya, ortopediya məhsullarını, təcili tibbi yardım nəqliyyatı vasitələrini, klinikaları və s. sərgilədilər.
Sərgi haqlı olaraq Xəzər regionunda tibb mütəxəssislərini bir araya gətirən ən böyük tədbirə çevrildi. Təsadüfi deyil ki, sərgi iştirakçıları işgüzar əməkdaşlığın qurulması ilə yanaşı, çoxlu təcrübə və yeni biliklər qazandılar. Sərgi çərçivəsində keçirilməsi nəzərdə tutulan praktiki və elmi tədbirlərin gənc mütəxəssislərin inkişafına və yeni biliklərə yiyələnməsinə xidmət etməsi xüsusilə vacibdir.
“Medinex” sərgisi çərçivəsində tibbin müxtəlif sahələrindən mütəxəssislərin iştirak etdiyi işgüzar proqram həyata keçirildi. “Xəstəliklərin diaqnostikası və müalicəsinə innovativ yanaşma”, “Diaqnostikada yeni nəsil sistemlər və onların klinik üstünlükləri”, “Pediatriyada müasir diaqnostika və müalicə üsulları”, “Tibb sahəsində innovativ texnologiyalar”, “İnnovativ dərman preparatları” mövzularında ekspert qruplarının müzakirələri böyük maraqla qarşılandı.
Sərginin yüksək vəzifəli qonaqlarının sərgiyə baxışı zamanı yerli tibb sektorunun tanınmış nümayəndələri “Medinex” sərgisinin ekspozisiyasını və ictimaiyyətin yeniliklər barədə məlumatlandırılmasında, müasir tendensiyaların öyrənilməsində, müasir səhiyyə nailiyyətlərinin praktiki tətbiqində onun oynadığı rolu yüksək qiymətləndirdilər.

On November 5, Azerbaijan International Medical Innovations Exhibition - Medinex and Azerbaijan International Beauty Industry Exhibition - Beauty Azerbaijan which were organised by Caspian Event Organisers, completed their work at the Baku Expo Center. The combined exposition of the exhibitions attracted more than 90 companies from 12 countries of the world.
Medinex exhibition is a new brand that has evolved from the years-old BIHE medical exhibition and is an important part of the healthcare industry. The project effectively emphasised the significance of protecting the health of the people, improving the quality of medical services, strengthening the material and technical base of healthcare and professional training of personnel, and applying innovations in the field of medicine.
As was noted by Teymur Musayev, Minister of Health of the Republic of Azerbaijan, the current event is another positive continuation of international projects implemented over the course of thirty years.
I would like to highlight the demonstration at the exhibition of modern information technologies and medical programs, which is an important component of the development of domestic medicine. Azerbaijan, Algeria, Belarus, Denmark, Italy, Kazakhstan, Pakistan, Russian Federation, Slovenia, Türkiye, Japan, Switzerland exhibited laboratory equipment, medical equipment, medical products, education, pharmaceuticals and drugs, vitamins and dietary supplements, optics, dentistry, orthopedics, ambulance transport, clinics, etc.
The exhibition rightfully became the largest event in the Caspian region that brought together medical professionals. It is no coincidence that the participants of the exhibition, along with establishing business cooperation, gained a lot of experience and new knowledge. It is especially important that the practical and scientific events planned as part of the exhibition served to develop and acquire new knowledge for young professionals.
As part of Medinex exhibition, a business program was implemented, in which specialists from various fields of medicine took part. The panel discussions on the topics of "Innovative approach to the diagnosis and treatment of diseases", "New generation systems in diagnosis and their clinical advantages", "Modern methods of diagnosis and treatment in pediatrics", "Innovative technologies in medicine", "Innovative medicines " attracted great interest.
During the VIP tour well-known representatives of domestic medicine highly appreciated  Medinex exposition and its role in informing the public about innovations, studying modern trends, and practical application of modern healthcare achievements.