Azərbaycanda azad iqtisadi zonanın rezidenti
“Biofarmax Afezco” İsrailin “Biofarmax” şirkəti tərəfindən təsis edilib və 2022-ci ildə Azərbaycanda Ələt Azad İqtisadi Zonasının (AİZ) ilk rezidentinə çevrilib.
Gənc bir şirkət olaraq (onun cəmi iki aya yaxın yaşı var), biz Medinex-də debüt edəcəyik, lakin İsrailin “Biofarmax” şirkəti özü-özlüyündə 40 ilə yaxındır ki, dünyada tanınır və dərmanlar istehsal edən ixtisaslaşdırılmış tibb müəssisələrinin layihələndirilməsi və tikintisi ilə məşğul olur. Biofarmax xüsusilə xərçəng xəstələri üçün müxtəlif növ əczaçılıq məhsulları, həmçinin analiz üçün reagentlər istehsal edir.
Bundan əlavə, İsrail şirkəti xəstəxanalar və digər ixtisaslaşdırılmış müəssisələr üçün hava təmizləyiciləri istehsal edir.
2022-ci ilin dekabrında “Biofarmax” şirkəti “Ələt” AİZ-də insulin, natrium xlorid məhlulları və müxtəlif vaksinlər istehsal edən zavodun tikintisinə başlayacaq.
Zamanla bu müəssisə Azərbaycanda tələbata malik olan antibiotiklər, vitaminlər və digər tibbi məhsullar da istehsal edəcək.
Bu sərgidə iştirak bizim üçün çox vacibdir, çünki şirkət dövlət strategiyasının bir hissəsi olaraq həyati dərəcədə vacib dərmanların istehsalına başlayacaq və biz geniş insan kütlələrini bu barədə məlumatlandırmaq istəyirik.
Dövlət məmurlarından tutmuş adi ziyarətçilərə qədər, sərgiyə gələnlərin stendimizə çox böyük maraq göstərirlər.

Резидент свободной экономической зоны в Азербайджане
Компания Biofarmax Afezco создана израильской компанией Biofarmax и стала в 2022 году первым резидентом свободной экономической зоны (СЭЗ) Алят в Азербайджане.
В качестве молодой компании (ей всего около двух месяцев), мы дебютируем в выставке Medinex, но сама израильская компания Biofarmax известна в мире около 40 лет, и занимается проектированием и строительством специализированных медицинских предприятий, производящих лекарственные препараты. Biofarmax  производит разные виды фармацевтических препаратов, в частности, для онкологических больных, а также реактивы для анализов.
Кроме того, израильская компания выпускает воздухоочистители для больниц и других специализированных помещений.
В декабре 2022 года в СЭЗ Аляты «Biofarmax» начнет строительство завода по производству инсулина, физрастворов, различных вакцин.
Со временем на этом предприятии будут выпускаться и антибиотики, витамины и другая медицинская продукция, востребованная в Азербайджане.
Участие в выставке нам очень важно, т.к. компания в рамках государственной стратегии наладит выпуск жизненно важных препаратов, и мы хотим сообщить об этом широкому кругу лиц.