Payız sərgi mövsümünə oktyabrda start verilir
Azərbaycanda payız sərgi mövsümü oktyabr ayında açıq elan ediləcək. Cari ilin mart-iyun aylarında ölkəmizdə “Caspian Event Organisers” və “Iteca Caspian” şirkətlərinin təşkilatçılığı ilə konqres və sərgilər daxil olmaqla ümumilikdə 9 tədbir keçirildi. Payız mövsümündə isə bu sərgilərin sayı 7 olacaq.
Azərbaycan Respublikasının dövlət strukturlarının rəsmi dəstəyi ilə keçiriləcək tədbirlər cari ilin oktyabr-noyabr aylarını əhatə edəcək.
Bu il Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasından 100 il ötür. Bu əlamətdar hadisə təqvimdə olan bütün sərgilərin proqramlarında öz əksini tapacaq. Belə ki, Azərbaycanda sərgi fəaliyyətinin formalaşmasında Ümummilli Liderin müstəsna rolu olmuşdur. 1994-cü ildən − Azərbaycanda beynəlxalq sərgilərin keçirildiyi ilk gündən Heydər Əliyev bu tədbirlərin təşəbbüskarı olmuş və onları dəstəkləmişdir.
19-21 oktyabr tarixlərində “Xəzər İnşaat Həftəsi” çərçivəsində keçiriləcək sərgilərin miqyası bu il daha da genişlənərək, ötən illərlə nisbətdə ekspozisiyada artım nümayiş etdirir: keçən il tədbir Bakı Ekspo Mərkəzinin 2 zalını əhatə edirdisə, bu il artıq 3-cü zalın istifadəyə verilməsi gözlənilir. Nümayiş olunacaq yeniliklərdən biri isə sərgilərin Bakı Ekspo Mərkəzinin həm də açıq sahəsini əhatə etməsidir.
Ali baş komandanımızın İlham Əliyevin başçılığı ilə müzəffər ordumuz tarixi torpaqlarımız olan Qarabağı bizə - Azərbaycan xalqına geri qaytardı. Bu sevincimizin davamı olaraq, ölkəmizin, cəmiyyətimizin üzərinə önəmli missiya düşdü – bu torpaqların bərpası, yenidən qurulması və inkişafı. Artıq 3-cü il keçiriləcək olan Azərbaycan Beynəlxalq Qarabağın Bərpa, Yenidənqurma və İnkişafı – “Rebuild Karabakh” sərgisi Qarabağın bərpasına həsr olunmuş yeganə və ilk ixtisaslaşmış sərgidir. Sərginin əsas məqsədi Qarabağda baş verən müsbət dəyişikliklərə diqqəti vurğulamaq, eləcə də Qarabağın bərpası proseslərinə təşkilatları və müəssisələri cəlb etməkdir. İştirakçıları arasında həm Azərbaycan şirkətləri, həm də xarici şirkətlər təmsil olunacaq. Bununla da Qarabağ üçün investisiyaların həcmini artırmaq, xarici şirkətlərin Qarabağın inkişafında, infrastrukturunun bərpasında, mülki obyektlərin tikintisində iştirak etməsini təmin etmək mümkün olacaqdır. “Rebuild Karabakh” sərgisi ekologiya, energetika, informasiya texnologiyaları, kənd təsərrüfatı, mədənçilik, nəqliyyat, qida sənayesi, sağlamlıq, , enerjiyə qənaət sistemləri, ağıllı ev həlləri, təhlükəsizlik, təhsil, turizm və mədəni irs, eləcə də yol tikintisi və infrastrukturu bölmələri üzrə təşkil ediləcəkdir. Sərginin ölkəmiz üçün əhəmiyyətini Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin sərgi iştirakçılarına salamlama məktubu göndərməsi bir daha sübut edir. Həmin məktub sərginin rəsmi kataloqunda da dərc olunub.
Qeyd etmək lazımdır ki, işğaldan azad olunan ərazilərin bərpası və yenidən qurulması istiqamətində görülən işlərə dəstək olmaq üçün hər bir sərgi iştirakçısı tərəfindən Qarabağ Dirçəliş Fonduna ianə məqsədilə vəsait köçürülür.
Təqvimdə eyni tarixlərdə 28-ci Azərbaycan Beynəlxalq İnşaat Sərgisi – “Bakubuild” sərgisi keçiriləcəkdir.  Bu sərgi uzun illərdir ki, tikinti sənayesində innovativ məhsul və xidmətlərin ölkə bazarına çıxışı üçün şərait yaradır, qısa müddətdə hədəf auditoriyası ilə üzbəüz görüşlər keçirmək, yerində biznes qurmaq imkanı təqdim edir. “BakuBuild” şirkətlərin tikinti sahəsində ən son nailiyyətlərini nümayiş etdirən və ən son texnologiyaları təqdim etmək imkanı yaradan platformadır. Sərgidə ziyarətçilər innovativ tikinti materialları, enerjiyə qənaət sistemləri, ağıllı ev həlləri və tikinti proseslərini əhəmiyyətli dərəcədə təkmilləşdirə biləcək bir çox başqa texnologiyalarla tanış olurlar. Sərgi müxtəlif şirkətlərin nümayəndələrini, təchizatçıları və tikinti peşəkarlarını bir dam altında birləşdirir. Ziyarətçilər yeni işgüzar əlaqələr qurmaq, potensial tərəfdaşlıqları müzakirə etmək və peşəkar şəbəkələrini genişləndirmək imkanı əldə edirlər. “BakuBuild” sərgisi interyer, idman məhsulları, işıqlandırma, izolyasiya sistemləri, landşaft, tikinti material və məhsulları, tikinti istehsalat və avadanlıqları və digər bölmələri əhatə edir. Sərgisinin sponsoru “NB Qrup” ASC-dir.
Növbəti keçiriləcək sərgi 15-ci Yubiley Beynəlxalq İstilik, Havalandırma, Kondisionerləşdirilmə, Su təchizatı, Santexnika və Üzgüçülük Hovuzu “Aquatherm Baku”® sərgisi olacaqdır. Sərgi 15 ildir ki, istilik, havalandırma, hovuzlar, sauna, spa, kondisioner (HVAC), avadanlıqlar sahəsində bölgənin aparıcı peşəkar sərgisi mövqeyini qoruyur. Sərgidə hava təmizləyiciləri, kondisionerlər, radiatorlar, ventilyasiya sistemləri, istilik sistemləri, istilik izolyasiya materialları, hamam və cakuzi, saunalar, hovuzlar, qızdırıcılar, kompressorlar, soyuducular, çirkab (tullantı) suyu texnologiyaları, ətraf mühitin mühafizəsi texnologiyaları, filtrlər, fitinqlər, boru kəmərləri, nasoslar, soyuducular, günəş enerjisi və s. kimi sektorlar  təqdim olunur.
Payız mövsümünün bir digər sərgisi 11-ci Xəzər Beynəlxalq Yol İnfrastrukturu və İctimai Nəqliyyat “Road&Traffic” sərgisidir. Azərbaycanda yol infrastrukturu sahəsində ixtisaslaşmış tədbir olan bu sərgi ictimai nəqliyyat, yol təhlükəsizliyi və informasiya texnologiyaları sektorlarının peşəkarlarının görüş yeridir.  Sərgi yol, körpü və tunellərin layihələndirilməsi və inşası əsnasında bu sahənin mütəxəssislərinə müasir həll variantlarını təqdim etmək, habelə bazarın tələbatlarını və intellektual nəqliyyat sistemi (İNS) sektoruna aid olan məhsulların satış potensialını tədqiq etmək, Azərbaycanın ictimai nəqliyyat operatorları ilə görüşmək, yol-tikinti sektorunda çalışan podratçıların mütəxəssisləri ilə təcrübə mübadiləsi üçün nadir imkandır.
“Xəzər İnşaat Həftəsinin” iştirakçı ölkələri arasında ümumilikdə Azərbaycan, Almaniya, Belarus, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Cənubi Koreya, Çexiya, Çin, Fransa, Böyük Britaniya, Niderland, Finlandiya, İspaniya, İtaliya, Qazaxıstan, Macarıstan, Özbəkistan, Rusiya Federasiyası, Sloveniya, Türkiyə, İran İslam Respublikası, Hindistan və digər ölkələrdən olan şirkətlər yer alacaq. Sərgilərdə Almaniya, Macarıstan, Özbəkistan və Rusiya Federasiyası milli və regional stendlərlə təmsil olunacaq.
Bundan başqa, İnşaat Həftəsinin işgüzar proqramında Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə “Böyük Qayıdış”a dair tədbirlər planı üzrə panel müzakirələri, ikitərəfli biznes görüşləri (B2B), Qarabağ Dirçəliş Fondu və “Caspian Event Organisers” şirkətinin birgə təşkilatçılığı ilə Ağdamda xüsusi səyyar sessiyanın təşkili və digər tədbirlərin keçirilməsi planlaşdırılır.
Layihələrin davamı olaraq 2-4 noyabr tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində 3-cü Azərbaycan Beynəlxalq Tibb İnnovasiyaları “Medinex” sərgisi keçiriləcək. “Medinex” sərgisi Azərbaycanda tibb və səhiyyə sahələrini əhatə edən yeganə kompleks tədbir, həmçinin istehsalçılar, distributorlar və səhiyyə mütəxəssislərini bir araya gətirən nüfuzlu və mühüm tibb tədbirlərindəndir. Sərgidə aparıcı yerli və xarici istehsalçılar və distribyutorlar ölkə klinikalarının təkmilləşdirilməsinə və müalicənin effektivliyinin artırılmasına kömək etmək üçün öz yeni məhsul və xidmətlərini təqdim edəcəklər. Sərginin tibbdə informasiya texnologiyaları, tibbi texnika və avadanlıq, tibbi məhsullar, dərman vasitələri, vitaminlər və bioloji aktiv əlavələr, ortopedik məhsullar, stomatoloji avadanlıq və alətlər, stomatoloji xidmətlər, optika və oftalmologiya, laboratoriya avadanlıqları və texnologiyaları, tibb müəssisələri üçün avadanlıq, tibbi turizm, yaşlı nəsil üçün məhsullar, dietologiya, tibbi təhsil, sanitar nəqliyyat bölmələri üzrə təşkil olunması nəzərdə tutulur. İştirakçı ölkələr arasında Azərbaycan, Türkiyə, Rusiya Federasiyası, Belarus, Qazaxıstan, Səudiyyə Ərəbistan, Koreya Respublikası və s. kimi ölkələr yer alır. “Medinex 2023” sərgisi Azərbaycan Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyi (TƏBİB) və İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin fəal iştirakı və dəstəyi ilə keçirilir.
“Medinex” sərgisi ilə eyni tarixlərdə gözəllik industriyası sərgisi “Beauty Azerbaijan” keçiriləcək. Belə ki, sərgi çərçivəsində “SPA & Welness”, kosmetologiya və estetik tibb üçün məhsullar, parfumeriya, şəxsi gigiyena vasitələri, təbii kosmetika, dekorativ kosmetika, peşəkar kosmetika, salon avadanlıqları, dırnaq xidmətləri üçün vasitə və alətlər, saça və bədənə qulluq vasitələri kimi sektorlar üzrə məhsul və xidmətlərin nümayişi gözlənilir. “Medinex” və "Beauty Azerbaijan" sərgiləri çərçivəsində tibbin müxtəlif sahələrindən mütəxəssislərin iştirak edəcəyi işgüzar tədbirlərin keçirilməsi nəzərdə tutulub. Sərgilər çərçivəsində ənənəvi olaraq, yerli və xarici sahibkarların iştirak edəcəyi işgüzar B2B görüşlərinin keçirilməsi planlaşdırılır. Beləliklə, “Medinex” və "Beauty Azerbaijan" sərgiləri sənaye mütəxəssislərini bir platformada bir araya gətirmək, işgüzar əlaqələri gücləndirmək və satış coğrafiyasını genişləndirmək üçün əla fürsət yaradacaq.
“Medinex” və “Beauty Azerbaijan” sərgilərinin iştirakçı ölkələr arasında Azərbaycan, Türkiyə, Rusiya Federasiyası, Belarus, Qazaxıstan, Səudiyyə Ərəbistan, Çin, Koreya Respublikası və s. kimi ölkələr yer alır.
Payız mövsümünün son layihəsi isə 15-19 noyabr tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində keçiriləcək və oxucuları sevindirəcək olan 9-cu Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisidir. Hər il mütəmadi olaraq keçirilən sərgi bu il Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi ilə daha da önəm qazanacaqdır. Ulu Öndərin mənəvi zənginliyin açarı olan kitablara, ədəbiyyata olan dəyəri bu gün də sözügedən sərgilərin keçirilməsi timsalında cəmiyyətə töhfəsini verməkdədir. Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən keçirilən Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi öz iştirakçılarına regionda nəşriyyatın tonunu təyin etmək imkanı verən mühüm hadisədir. Müxtəlif ölkələrin və şirkətlərin iştirak edəcəyi sərginin məqsədi yerli əhali arasında mütaliə mədəniyyətinin təşviqi, yazıçılar və oxucular arasında görüşlər üçün platformanın yaradılması, yazıçı və nəşriyyatlar arasında işgüzar münasibətlərin qurulmasıdır. Sərgi müddətində müxtəlif formatda 200-dən çox tədbirlərin təşkili, bundan başqa, məşhur yazıçılarla görüş, imza saatları, kitab təqdimatları, seminarlar və s. keçirilməsi gözlənilir. Hər il 40 minə yaxın ziyarətçi sayı olan və hər yaş kateqoriyasından böyük marağa səbəb olan Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi istehlakçılarla ünsiyyət qurmaq, brendşüurunu artırmaq, rəqəmsal əsrdə ölkəmizdə kitab biznesinin inkişafı ilə bağlı təcrübə və ideyaları bölüşmək üçün mühüm rol oynayır.
Sözügedən tədbirlərin təşkilatçıları Caspian Event Organisers” və “Iteca Caspian” şirkətləri, eləcə də onların tərəfdaşları olan “Caspian Event Management”, “ICA Events” şirkətləridir. 2023-cü ildə sərgilərin tərəfdaşları arasında: “Hyatt Regency Baku” və “Ibis Baku City” otelləri, stend quraşdırma üzrə tərəfdaş “AzExpoMontage”, “Greenwich Travel Club” turoperatoru, eləcə də yükdaşıma şirkəti “Caspian Freight Services” yer alır.
Beləliklə, Azərbaycanın paytaxtını yenidən biznes və investisiya tədbirləri ilə dolu sərgi mövsümü gözləyir. Sərgilər bir daha həm işgüzar layihələrin, həm də ümumilikdə sənaye sahələri üzrə əməkdaşlıqların müzakirəsi və inkişafı üçün mühüm bir platformaya, Azərbaycan və digər ölkələrdən olan peşəkarların böyük maraq göstərdiyi görüş yerinə çevriləcək.
2023-cü ildə baş verən sərgi yenilikləri ilə bağlı bütün təfərrüatları sərgilərin sosial media hesablarından, eləcə də www.ceo.az və www.iteca.az veb-saytlarından əldə etmək olar.

The autumn exhibition season in Azerbaijan will be officially opened in October. From March to June of this year, our country hosted a total of 9 events, including congresses and exhibitions organized by the companies "Caspian Event Organisers" and "Iteca Caspian". In the autumn season, the number of these exhibitions will be 7.
Held with the official support of Azerbaijan's government agencies, the events will cover the months of October and November.
This year, we celebrate the 100th jubilee of Heydar Aliyev, the National Leader of Azerbaijani nation, the founder of the independent Azerbaijani state and an outstanding politician and statesman. This significant event will be reflected in programs of all the exhibitions on our schedule. The National Leader played an exceptional role in the formation of the exhibition industry in Azerbaijan. Since the very beginning in 1994, he championed and backed those events.
Exhibitions organized as part of Caspian Construction Week on October 19-21 are taking up ever more space, demonstrating a greater exposure year over year; while they occupied 2 halls of Baku Expo Center in 2022, the third hall is expected to be rented out as well this year. This year's events will also be new in that the exhibitions will occupy the open space of Baku Expo Center.
Led by Commander-in-Chief Ilham Aliyev, our victorious army returned our historical lands, Karabakh, to the Azerbaijani nation. This is not just a cause of huge pride but also a big responsibility, as the lands we finally freed from the enemy must be restored, rehabilitated, and developed. The Azerbaijan International Restoration, Reconstruction and Development of Karabakh Exhibition - Rebuild Karabakh, the first and the only specialized exhibition dedicated to the reconstruction of the region, is taking place for the 3rd consecutive year. It is its primary objective to draw public attention to the positive changes that take place in Karabakh and involve companies and other entities in the restoration of the region. The event if going to see the participation of both Azerbaijani and foreign companies. Its ultimate objective is to boost investments in the region, ensure the participation of foreign companies, and have the regional infrastructure restored and civil facilities built from the ground up. Rebuild Karabakh is covering such fields as ecology, energy, information technology, agriculture, mining, transport, food industry, health, energy saving systems, smart home solutions, security, education, tourism and cultural heritage, as well as road construction and infrastructure. Another proof of this achievement is the welcome letter to the participants from President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, which is published in the official exhibition catalogue.
It is noteworthy that, each exhibition participant donates funds to the Karabakh Revival Fund to support the restoration and reconstruction of the territories liberated from occupation.
Rebuild Karabakh is coinciding with another landmark event, the 28th Azerbaijan International Construction Exhibition - Bakubuild.  For many years, this exhibition has been the gate through which innovative products and services in the construction industry entered to the national market, providing a fast opportunity to hold face-to-face meetings with the target audience and establish business on the spot. BakuBuild represents a platform that showcases the latest achievements in the construction field and provides an opportunity to present the latest technologies. At the exhibition, innovative building materials, energy saving systems, smart home solutions, and many other technologies that have a potential to significantly boost improve construction processes are presented to visitors. BakuBuild is an event that brings together companies, vendors, and construction professionals. Visitors can establish new business contacts, discuss potential partnerships, and expand their professional networks. BakuBuild exhibition includes interior, sports goods, lighting, insulation systems, landscape, construction materials and products, construction production and equipment, and other sections. The event is sponsored by OJSC NB Group.
The next event in the calendar is the 15th Anniversary International Exhibition for Heating, Ventilation, Air-Conditioning, Water Supply, Sanitary and Swimming Pool  - Aquatherm Baku®. It has already been 15 years that this significant event has established itself as the region's leading professional exhibition in the field of heating, ventilation, swimming pools, sauna, spa, and air conditioning equipment. Presented here are such sectors as air cleaners, air conditioners, radiators, ventilation systems, heating systems, thermal insulation materials, baths and jacuzzi, saunas, swimming pools, heaters, compressors, refrigerators, wastewater technologies, environmental protection technologies, filters, fittings, pipelines, pumps, chillers, solar energy, etc.
Another interesting event on the fall season agenda is the 11th Caspian International Road Infrastructure and Public Transport Exhibition - Road&Traffic. This specialized event in the field of road infrastructure in Azerbaijan is a meeting place for professionals from public transport, road safety, and information technology sectors.  Besides, it is a unique opportunity for contractors to exchange experience with road construction experts, as well as provide state-of-the-art design and construction solutions for roads, bridges and tunnels, study market demand and sales potential for ITS products, and meet public transport operators of the country.
This year's Caspian Construction Week is going to welcome participants from Azerbaijan, Germany, Belarus, UAE, South Korea, The Czech Republic, China, France, UK, Netherlands, Finland, Spain, Italy, Kazakhstan, Hungary, Uzbekistan, Russian Federation, Slovenia, Türkiye, Iran, India, and other countries. Too, national and regional stands will be put up by Germany, Hungary, Uzbekistan, and the Russian Federation.
Besides, the Week's business program includes panel discussions under the action plan of the "Great Return" to the liberated territories of Azerbaijan, bilateral business meetings (B2B), a special mobile session in Aghdam (jointly organized by the Karabakh Revival Fund and Caspian Event Organisers) and other events.
Further in the season, between 2 and 4 November 2023 Baku Expo Center is hosting the 3rd Azerbaijan International Medical Innovations Exhibition - Medinex. This event is the only comprehensive exposition in the country that covers the fields of medicine and healthcare; it also serves as a prestigious and important medical platform that brings together manufacturers, distributors, and healthcare specialists. Leading domestic and foreign manufacturers and distributors will present new products and services to help improve clinics and increase the effectiveness of treatment nationwide. Presented here are such sectors as information technologies in medicine, medical equipment, medical products, medications, vitamins and biologically active supplements, orthopedic products, dental equipment and tools, dental services, optics and ophthalmology, laboratory equipment and technologies, equipment for medical institutions, medical tourism, products for seniors, dietetics, medical education, sanitary transport etc. The event is going to welcome quite a few participating countries, including Azerbaijan, Türkiye, Russian Federation, Belarus, Kazakhstan, Saudi Arabia, Republic of Korea etc. Medinex 2023 enjoys active participation and support on the part of the Management Union of Medical Territorial Units of Azerbaijan (TƏBİB) and the State Agency on Mandatory Health Insurance.
The exhibition is coinciding with another landmark event, Beauty Azerbaijan exhibition. This exposition will present products and services in the following sectors: SPA & Wellness, cosmetology and aesthetic medicine, perfumery, personal hygiene, natural cosmetics, decorative cosmetics, professional cosmetics, salon equipment, tools and instruments for nail services, hair and body care. Both Medinex and Beauty Azerbaijan expect to hold business events with the participation of specialists from various fields of medicine. Indeed, B2B meetings with local and foreign entrepreneurs have already become an integral part of these exhibitions. Therefore, they will create an excellent opportunity to bring industry experts together on one platform, strengthen business relations, and expand sales geography.
The event is going to welcome quite a few participating countries, including Azerbaijan, Türkiye, Russian Federation, Belarus, Kazakhstan, Saudi Arabia, China, Republic of Korea etc.
Held to the delight of book fans on 15-19 November at Baku Expo Center, the last venture of the autumn season is the 9th Baku International Book Fair. This year the event is going to have ever more significance as it concides with the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev. The Great Leader's spiritual heritage continues to contribute to the development of society through exhibitions of books and literature, which are the key to spiritual wealth. The fair, which is organized by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, is an important event that sets the tone for the publishing business in the region. Bringing together various countries and companies, it aims to promote the culture of reading among the local community and create meetings between writers and readers and connect the former to publishers. The fair will see over 200 events in various formats plus meetings with famous writers, autograph sessions, book presentations, seminars, etc. It welcomes about 40,000 people each year and is an event of great interest to all age groups. Too, it plays an important role in communicating with consumers, increasing brand awareness, and exchanging experiences and ideas related to the development of the book business in our country in the era of digital technologies.
The events are organized by Caspian Event Organisers and Iteca Caspian in cooperation with their partners, Caspian Event Management and ICA Events. The partner list in 2023 includes “Hyatt Regency Baku” and “Ibis Baku City” hotels, AzExpoMontage (stand installation partner), Greenwich Travel Club, and Caspian Freight Services.
The capital of Azerbaijan is once again looking forward to the exhibition season, filled with business and investment events. Exhibitions are once again becoming an important platform for the discussion and development of business projects and cooperation in industry as whole, as well as a venue that causes great interest with professionals from Azerbaijan and other countries.
To read news and updates from 2023 events, please go to the exhibitions' social media accounts, as well as from the websites www.ceo.az and www.iteca.az.