“Medinex” və “Beauty Azerbaijan” sərgilərinin açılış mərasimi keçirildi
Bu gün Bakı Ekspo Mərkəzində regionun tibb sahəsindəki mühüm və nüfuzlu tədbiri olan “Medinex” və “Beauty Azerbaijan” sərgilərinin rəsmi açılış mərasimi keçirilib.
Açılış mərasimində Azərbaycan Respublikası Səhiyyə naziri Teymur Musayev, Milli Məclisin Səhiyyə komitəsinin sədri Əhliman Əmiraslanov, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Zaur Əliyev, Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyinin (TƏBİB) icraçı direktoru Vüqar Qurbanov, KOBİA İdarə Heyəti sədrinin müavini Hikmət Məmmədov və “Caspian Event Organisers” şirkətinin Baş direktoru Fərid Məmmədov iştirak edib.
Ənənəvi lent kəsildikdən sonra açılış mərasiminin iştirakçıları və qonaqlar VIP turda iştirak ediblər.
“Medinex” sərgisi yeniden sənaye mütəxəssislərinə və sahibkarlara işgüzar əlaqələri inkişaf etdirmək və yeni əlaqələr qurmaq, aktual məlumatlar mübadiləsi aparmaq və sərfəli müqavilələr bağlamaq imkanı yaradan səmərəli müstəvi rolunu oynayacaqdır.
Bu ilki sərgilər əlamətdar bir ilə təsadüf edir. Bu il Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 ili tamam olur.
Ulu öndər hər zaman tibb sektorunun inkişafına, innovativ layihələrə xüsusi önəm verirdi və bunu əsas prioritet istiqamətlərdən birinə çevirmişdi. Bu mühüm hadisə “Medinex” sərgisində də öz əksini tapacaq. Belə ki, sərginin təqdimat zonasında Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş “Tibbi İnnovasiyalar Forumu” təşkil olunacaq. Bu il, həmçinin tibb sahəsinin inkişafına əhəmiyyətli töhfələr vermiş görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın anadan olmasının 100-cü ildönümü qeyd olunur. Sərgidə bu əlamətdar hadisəyə həsr olunmuş oftalmologiya mövzusunda panel müzakirəsi baş tutacaq.
İştirakçı ölkələr arasında Azərbaycan, Almaniya, Belarus, Cənubi Koreya, Çin, Əlcəzair, Rusiya Federasiyası, Fransa, Qazaxıstan, Qətər, Misir, Türkiyə və s.  ölkələr yer alır. Sərgi ekspozisiyası “Diamed CO", “Arash Medical Company”, “ASMEDİCAL”, “Labservis LTD”, “IHG” (International Health Group), “Biopharmax AFEZCO” kimi mühüm yerli şirkətlərlə yanaşı,  müxtəlif ölkələrin ixtisaslaşmış şirkətlərini bir araya gətirəcək. Sərgidə xarici şirkətlərlə yanaşı, tibbi avadanlıqların aparıcı yerli distribütorları, qlobal istehsalçıların tərəfdaşları, eləcə də “Made in Azerbaijan” brendi altında məhsulların yerli istehsalçıları da iştirak edəcəklər. Bu il xüsusi olaraq sərgidə Belarus və Qazaxıstan, bundan başqa, Rusiyanın müxtəlif vilayətləri - Yaroslavl, Moskva, Sverdlovsk vilayətləri, eləcə də Tatarıstan Respublikası öz kollektiv stendləri ilə çıxış edəcəklər.
• tibbdə informasiya texnologiyaları;
• tibbi avadanlıq və cihazlar;
• laboratoriya avadanlıqları;
• dərman vasitələri;
• vitaminlər və bioloji aktiv əlavələr;
• ortopedik məhsullar;
• stomatoloji avadanlıq və alətlər;
• optika və oftalmologiya;
• tibbi turizm;
• tibbi sərfiyyat malları.
“Medinex” sərgisi ilə birgə gözəllik sektorunu əhatə edən və "Beauty Azerbaijan" adı altında iştirak edən şirkətlər aşağıdakı sahələr üzrə məhsul və xidmətlərini nümayiş etdirəcəklər:
• kosmetologiya və estetik tibb üçün məhsullar;
• şəxsi gigiyena vasitələri;
• təbii kosmetika;
• dekorativ kosmetika;
• peşəkar kosmetika;
• estetik salon avadanlıqları;
• dırnaq xidmətləri üçün vasitə və alətlər;
• saça və bədənə qulluq vasitələri.
Ənənəvi olaraq bu il də “Medinex” sərgisinin təqdimat zonasında tibb sahəsinin önəmli mövzularını əhatə edən panel müzakirələri təşkil ediləcəkdir. Öz dinamikliyi ilə seçilən bu platforma Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı, TƏBİB və İcbari Tibbi Sığorta Agentliyinin nümayəndələrinin iştirakı ilə “Tibbi təcrübənin dəyəri: həyatda tətbiq və cəmiyyət üçün faydalar”, bundan başqa, “Qidalanma və xərçəng xəstəliyi”, “Kardiologiya sahəsi üzrə aktual problemlər”, “TeleTibb sistemlərinin gələcək inkişafı”, “Tibbdə süni intellekt”, “Azərbaycanda orqan transplantasiyası və onun əhəmiyyəti”, “Hemotoloji xəstəliklərdə sümük iliyi transplantasiyası”, pediatriya sahəsində aktual problemlərdən olan “Müxtəlif autizm spektrlı uşaqlar” və bu kimi bir sıra cəmiyyət üçün vacib mövzuları əhatə edəcək.
Sərgidə digər nəzərəçarpan tədbirlər də təşkil olunacaq. Bunlardan biri "Təməl həyat dəstəyi" mövzusunda təlim-simulyasiyanın təşkilidir. Təlim-simulyasiya, iştirakçılara və ziyarətçilərə bu  əhəmiyyətli mövzuda ətraflı məlumat və praktik təcrübə vermək məqsədilə təşkil olunacaq. Bu tədbir ərzində, iştirakçılar ilkin tibbi yardımın əsas prinsiplərini öyrənəcək və bu sahədə praktiki bacarıqlarını inkişaf etdirəcəklər.
Daha bir maraqlı fəaliyyət isə foyedə təşkil olunan VR (virtual reallıq) guşəsidir. Belə ki, bu guşədə sərgi ziyarətçiləri müxtəlif tibbi prosedurlarda, eləcə də, əməliyyatlarda iştirak edərək həkimlik praktikasını sınaya biləcəklər.
Sərgilər zamanı ekspert və mütəxəssislərin tibb sahəsində öz bilik və təcrübələrini bölüşdükləri sessiyalar, panel müzakirələri, yerli və xarici sahibkarların iştirak edəcəyi işgüzar B2B görüşlər və digər tədbirlər təşkil ediləcək. Bu, ziyarətçilərə yeni biliklər, sənayedəki ən son tendensiyalar haqqında məlumat əldə etmək və peşəkar bacarıqlarını artırmaq imkanı verəcəkdir.
Sərgilərə ümumilikdə 14 ölkədən 100 şirkət qatılacaqdır. Beləliklə, beynəlxalq iştirakçıların da yer alacağı “Medinex” və "Beauty Azerbaijan" sərgiləri sənaye mütəxəssislərini eyni platformada bir araya gətirmək, işgüzar əlaqələri gücləndirmək və satış coğrafiyasını genişləndirmək üçün əla fürsət yaradacaq.
Sərgilərlə bağlı məlumatı sərgilərin internet səhifələrindən və sosial şəbəkə hesablarından əldə etmək mümkündür:

The opening ceremony of the Medinex and Beauty Azerbaijan exhibitions, the most important and influential event in the region's medicine and beauty field, has been held today at Baku Expo Center.
The opening ceremony of the exhibition was attended by the The minister of Health of the Republic of Azerbaijan Teymur Musayev, Chairman of the Health Committee of the Milli Majlis Ahliman Amiraslanov, Chairman of Board of the State Agency on Mandatory Health Insurance Zaur Aliyev, executive director of TABIB Vugar Gurbanov, Deputy chairman of the Board of the Small and Medium Business Development Agency of the Republic of Azerbaijan Hikmat Mammadov and General Director of Caspian Event Organisers Farid Mammadov.
After the solemn ribbon-cutting ceremony, the participants and guests of the event took part in the VIP tour.
The III Azerbaijan International Exhibition of Medical Innovations 'Medinex' will be held this year from November 2 to 4 at the Baku Expo Center. The participation of companies representing the beauty industry will be organized under the name "Beauty Azerbaijan" within the framework of this event.
The Medinex exhibition will once again serve as an effective platform for industry professionals and entrepreneurs to develop business relations, establish new ties, exchange relevant information, and conclude favorable contracts.
This year's exhibitions coincide with a significant anniversary. This year marks the 100th anniversary of Heydar Aliyev, the national leader of the Azerbaijani, founder of the independent state of Azerbaijan, and outstanding political and state figure.
The great leader always attached special importance to the development of the medical sphere and innovation projects, turning this sphere into one of the main priorities. The Medinex exhibition will also reflect this important event. Thus, a Medical Innovations Forum dedicated to the 100th anniversary of Heydar Aliyev will be organized in the exhibition's presentation area. This year also marks the 100th anniversary of outstanding scientist-ophthalmologist, academician Zarifa Aliyeva, who made a significant contribution to the development of the medical sphere. At the exhibition, a thematic panel discussion on ophthalmology will be held to mark this significant event.
Participating countries include Azerbaijan, Belarus, South Korea, China, Algeria, the Russian Federation, France, Kazakhstan, Qatar, Germany, Egypt, and Türkiye. The exposition will bring together specialized companies from different countries with important national companies such as Diamed CO, Arash Medical Company, ASMEDICAL, Labservis LTD, IHG (International Health Group), and Biopharmax AFEZCO. Along with foreign companies, the event will be attended by leading local distributors of medical equipment, partners of world manufacturers, and local manufacturers of products under the brand "Made in Azerbaijan". In particular, Belarus, Kazakhstan and various regions of Russia - Yaroslavl, Moscow, Sverdlovsk regions, and the Republic of Tatarstan - will present their collective stands this year.
• information technologies in the field of medicine;
• medical equipment and devices;
• laboratory equipment;
• medicinal products;
• vitamins and biologically active additives;
• orthopedic products;
• dental equipment and instruments;
• optics and ophthalmology;
• medical tourism;
• medical consumables.
As exhibitors of Medinex, companies working in the beauty sector and participating under the name 'Beauty Azerbaijan' will demonstrate their products and services in the following areas:
• cosmetology and aesthetic medicine products;
• personal care products;
• natural cosmetics;
• decorative cosmetics;
• professional cosmetics;
• equipment for aesthetic salons;
• nail care tools and equipment;
• hair and body care products.
This year's Medinex presentation area will traditionally feature panel discussions that will focus on highlighting important topics in the field of medicine. Discussions to be held on this dynamic platform between representatives of the World Health Organization, TABIB, and the Agency for Compulsory Medical Insurance will cover a series of important topics for society such as "Value of medical experience: the application in life and social benefits," "Nutrition and cancer," "Current problems in the field of cardiology," "Prospects for the development of telemedicine systems," "Artificial intelligence in medicine," "Transplantation of organs in Azerbaijan and its importance," "Bone marrow transplantation in hematological diseases," and such topical issues in the field of pediatrics as "Children with different types of autism spectrum."
Other noteworthy events will be also organized within the framework of the exhibition. One of them is the organization of a simulation training on Life Support Basics. The simulation training will be organized to provide participants and visitors with detailed information and hands-on experience on this important topic. During this event, participants will learn the basic principles of first aid and develop practical skills in this area.
Another interesting activity is the VR (virtual reality) corner organized in the foyer. Thus, visitors to the exhibition will be able to practice medicine in this corner as they participate in various medical procedures and surgeries.
During the exhibitions, sessions will be organized where experts and specialists will share their knowledge and experience in the field of medicine, as well as panel discussions, B2B business meetings with domestic and foreign entrepreneurs, and other events. This will allow visitors to gain new knowledge and information on the latest industry trends and improve their professional skills.
A total of 100 companies from 14 countries will take part in the exhibitions. Thus, the exhibitions 'Medinex' and 'Beauty Azerbaijan' will be held with the participation of international representatives to create an excellent opportunity to bring together industry experts, strengthen business relations, and expand the geography of sales.
Information about the exhibitions is available on the websites and social networks dedicated to the exhibitions: