“Medinex” və “Beauty Azerbaijan” sərgilərinin açılış mərasimi keçirildi
Bu gün Bakı Ekspo Mərkəzində regionun tibb sahəsindəki mühüm və nüfuzlu tədbiri olan “Medinex” və “Beauty Azerbaijan” sərgilərinin rəsmi açılış mərasimi keçirilib.
Açılış mərasimində Azərbaycan Respublikası Səhiyyə naziri Teymur Musayev, Milli Məclisin Səhiyyə komitəsinin sədri Əhliman Əmiraslanov, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Zaur Əliyev, Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyinin (TƏBİB) icraçı direktoru Vüqar Qurbanov, KOBİA İdarə Heyəti sədrinin müavini Hikmət Məmmədov və “Caspian Event Organisers” şirkətinin Baş direktoru Fərid Məmmədov iştirak edib.
Ənənəvi lent kəsildikdən sonra açılış mərasiminin iştirakçıları və qonaqlar VIP turda iştirak ediblər.
“Medinex” sərgisi yeniden sənaye mütəxəssislərinə və sahibkarlara işgüzar əlaqələri inkişaf etdirmək və yeni əlaqələr qurmaq, aktual məlumatlar mübadiləsi aparmaq və sərfəli müqavilələr bağlamaq imkanı yaradan səmərəli müstəvi rolunu oynayacaqdır.
Bu ilki sərgilər əlamətdar bir ilə təsadüf edir. Bu il Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 ili tamam olur.
Ulu öndər hər zaman tibb sektorunun inkişafına, innovativ layihələrə xüsusi önəm verirdi və bunu əsas prioritet istiqamətlərdən birinə çevirmişdi. Bu mühüm hadisə “Medinex” sərgisində də öz əksini tapacaq. Belə ki, sərginin təqdimat zonasında Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş “Tibbi İnnovasiyalar Forumu” təşkil olunacaq. Bu il, həmçinin tibb sahəsinin inkişafına əhəmiyyətli töhfələr vermiş görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın anadan olmasının 100-cü ildönümü qeyd olunur. Sərgidə bu əlamətdar hadisəyə həsr olunmuş oftalmologiya mövzusunda panel müzakirəsi baş tutacaq.
İştirakçı ölkələr arasında Azərbaycan, Almaniya, Belarus, Cənubi Koreya, Çin, Əlcəzair, Rusiya Federasiyası, Fransa, Qazaxıstan, Qətər, Misir, Türkiyə və s.  ölkələr yer alır. Sərgi ekspozisiyası “Diamed CO", “Arash Medical Company”, “ASMEDİCAL”, “Labservis LTD”, “IHG” (International Health Group), “Biopharmax AFEZCO” kimi mühüm yerli şirkətlərlə yanaşı,  müxtəlif ölkələrin ixtisaslaşmış şirkətlərini bir araya gətirəcək. Sərgidə xarici şirkətlərlə yanaşı, tibbi avadanlıqların aparıcı yerli distribütorları, qlobal istehsalçıların tərəfdaşları, eləcə də “Made in Azerbaijan” brendi altında məhsulların yerli istehsalçıları da iştirak edəcəklər. Bu il xüsusi olaraq sərgidə Belarus və Qazaxıstan, bundan başqa, Rusiyanın müxtəlif vilayətləri - Yaroslavl, Moskva, Sverdlovsk vilayətləri, eləcə də Tatarıstan Respublikası öz kollektiv stendləri ilə çıxış edəcəklər.
• tibbdə informasiya texnologiyaları;
• tibbi avadanlıq və cihazlar;
• laboratoriya avadanlıqları;
• dərman vasitələri;
• vitaminlər və bioloji aktiv əlavələr;
• ortopedik məhsullar;
• stomatoloji avadanlıq və alətlər;
• optika və oftalmologiya;
• tibbi turizm;
• tibbi sərfiyyat malları.
“Medinex” sərgisi ilə birgə gözəllik sektorunu əhatə edən və "Beauty Azerbaijan" adı altında iştirak edən şirkətlər aşağıdakı sahələr üzrə məhsul və xidmətlərini nümayiş etdirəcəklər:
• kosmetologiya və estetik tibb üçün məhsullar;
• şəxsi gigiyena vasitələri;
• təbii kosmetika;
• dekorativ kosmetika;
• peşəkar kosmetika;
• estetik salon avadanlıqları;
• dırnaq xidmətləri üçün vasitə və alətlər;
• saça və bədənə qulluq vasitələri.
Ənənəvi olaraq bu il də “Medinex” sərgisinin təqdimat zonasında tibb sahəsinin önəmli mövzularını əhatə edən panel müzakirələri təşkil ediləcəkdir. Öz dinamikliyi ilə seçilən bu platforma Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı, TƏBİB və İcbari Tibbi Sığorta Agentliyinin nümayəndələrinin iştirakı ilə “Tibbi təcrübənin dəyəri: həyatda tətbiq və cəmiyyət üçün faydalar”, bundan başqa, “Qidalanma və xərçəng xəstəliyi”, “Kardiologiya sahəsi üzrə aktual problemlər”, “TeleTibb sistemlərinin gələcək inkişafı”, “Tibbdə süni intellekt”, “Azərbaycanda orqan transplantasiyası və onun əhəmiyyəti”, “Hemotoloji xəstəliklərdə sümük iliyi transplantasiyası”, pediatriya sahəsində aktual problemlərdən olan “Müxtəlif autizm spektrlı uşaqlar” və bu kimi bir sıra cəmiyyət üçün vacib mövzuları əhatə edəcək.
Sərgidə digər nəzərəçarpan tədbirlər də təşkil olunacaq. Bunlardan biri "Təməl həyat dəstəyi" mövzusunda təlim-simulyasiyanın təşkilidir. Təlim-simulyasiya, iştirakçılara və ziyarətçilərə bu  əhəmiyyətli mövzuda ətraflı məlumat və praktik təcrübə vermək məqsədilə təşkil olunacaq. Bu tədbir ərzində, iştirakçılar ilkin tibbi yardımın əsas prinsiplərini öyrənəcək və bu sahədə praktiki bacarıqlarını inkişaf etdirəcəklər.
Daha bir maraqlı fəaliyyət isə foyedə təşkil olunan VR (virtual reallıq) guşəsidir. Belə ki, bu guşədə sərgi ziyarətçiləri müxtəlif tibbi prosedurlarda, eləcə də, əməliyyatlarda iştirak edərək həkimlik praktikasını sınaya biləcəklər.
Sərgilər zamanı ekspert və mütəxəssislərin tibb sahəsində öz bilik və təcrübələrini bölüşdükləri sessiyalar, panel müzakirələri, yerli və xarici sahibkarların iştirak edəcəyi işgüzar B2B görüşlər və digər tədbirlər təşkil ediləcək. Bu, ziyarətçilərə yeni biliklər, sənayedəki ən son tendensiyalar haqqında məlumat əldə etmək və peşəkar bacarıqlarını artırmaq imkanı verəcəkdir.
Sərgilərə ümumilikdə 14 ölkədən 100 şirkət qatılacaqdır. Beləliklə, beynəlxalq iştirakçıların da yer alacağı “Medinex” və "Beauty Azerbaijan" sərgiləri sənaye mütəxəssislərini eyni platformada bir araya gətirmək, işgüzar əlaqələri gücləndirmək və satış coğrafiyasını genişləndirmək üçün əla fürsət yaradacaq.
Sərgilərlə bağlı məlumatı sərgilərin internet səhifələrindən və sosial şəbəkə hesablarından əldə etmək mümkündür:

Состоялись официальная церемония открытия выставок «Medinex» и «Beauty Azerbaijan»
Сегодня в Баку Экспо Центре состоялась официальная церемония открытия выставок "Medinex" и "Beauty Azerbaijan”, которые являются важными и влиятельными событиями в области медицины и красоты в регионе.
На церемонии открытия приняли участие Министр Здравоохранения Азербайджанской Республики Теймур Мусаев, Председатель Комитета по здравоохранению Милли Меджлиса Ахлиман Амирасланов, Председатель правления Государственного агентства обязательного медицинского страхования Заур Алиев, Исполнительный директор ТƏBİB Вугар Гурбанов, Заместитель председателя Правления Агентства Развития Малого и Среднего Бизнеса Азербайджанской Республики Хикмет Маммадов и Генеральный директор компании «Caspian Events Organisers» Фарид Мамедов.
После торжественной церемонии разрезания ленты участники и гости мероприятия приняли участие в VIP-туре.
Выставка «Medinex» в очередной раз послужит эффективной площадкой для развития профессионалами отрасли и предпринимателями деловых связей и налаживания новых связей, обмена актуальной информацией и заключения выгодных контрактов.
Выставки этого года совпадают со знаменательным юбилеем. В этом году исполняется 100 лет со дня рождения Гейдара Алиева – Общенационального лидера азербайджанского народа, основателя независимого Азербайджанского государства, выдающегося политического и государственного деятеля.
Великий лидер всегда придавал особое значение развитию медицинской сферы и инновационным проектам, сделав это направление одним из основных приоритетов. Это важное событие найдет свое отражение на выставке «Medinex». Так, на презентационной зоне выставки будет организован «Форум медицинских инноваций», посвященный 100-летию Гейдара Алиева. В этом году также отмечается 100-летие со дня рождения выдающегося учёного-офтальмолога, академика Зарифы Алиевой, внесшей значительный вклад в развитие медицинской сферы. На выставке состоится тематическая панельная дискуссия по офтальмологии, которая будет посвящена этому знаменательному событию.
«Medinex» – это важное и престижное медицинское мероприятие, которое объединяет специалистов здравоохранения Азербайджана. Ведущие отечественные и зарубежные производители и дистрибьюторы представят на выставке свои новинки и услуги, которые помогут усовершенствовать клиники страны, удовлетворить нужды потребителей и повысить эффективность лечения.
В число стран-участниц выставки входят Азербайджан, Беларусь, Южная Корея, Китай, Алжир, Российская Федерация, Франция, Казахстан, Катар, Германия, Египет и Турция. Экспозиция выставки объединит специализированные компании из разных стран с такими важными национальными компаниями, как «Diamed CO», «Arash Medical Company», «ASMEDICAL», «Labservis LTD», «IHG» (International Health Group) и «Biopharmax AFEZCO». Наряду с иностранными компаниями, на мероприятии примут участие ведущие местные дистрибьюторы медицинского оборудования и партнеры мировых производителей, а также местные производители продукции под брендом «Made in Azerbaijan». В частности, в этом году со своими коллективными стендами выступят Беларусь, Казахстан и различные регионы России – Ярославская, Московская, Свердловская области и Республика Татарстан.
Выставка будет организована по следующим направлениям:
• информационные технологии в медицине;
• медицинское оборудование и приборы;
• лабораторное оборудование;
• лекарственные средства;
• витамины и биологически активные добавки;
• ортопедическая продукция;
• стоматологическое оборудование и инструменты;
• оптика и офтальмология;
• медицинский туризм;
• медицинские расходные материалы.
В качестве участников выставки «Medinex», компании, работающие в сфере красоты и участвующие под названием «Beauty Azerbaijan», продемонстрируют свою продукцию и услуги по следующим направлениям:
• продукты косметологии и эстетической медицины;
• средства личной гигиены;
• натуральная косметика;
• декоративная косметика;
• профессиональная косметика;
• оборудование для эстетических салонов;
• инструменты и оборудование по уходу за ногтями;
• средства по уходу за волосами и телом.
В этом году на презентационной зоне выставки «Medinex» будут традиционно организованы панельные дискуссии, которые сосредоточатся на освещении важных тем из области медицины. Обсуждения, которые пройдут на этой динамичной площадке между представителями Всемирной организации здравоохранения, TƏBİB и Агентства по обязательному медицинскому страхованию охватят ряд таких важных для общества тем, как «Ценность медицинского опыта: применение в жизни и польза для общества», «Питание и рак», «Актуальные проблемы в области кардиологии», «Перспективы развития систем телемедицины», «Искусственный интеллект в медицине», «Трансплантация органов в Азербайджане и ее значение», «Трансплантация костного мозга при гематологических заболеваниях» и актуальные проблемы в области педиатрии – «Дети с разным спектром аутизма».
В рамках выставки будут организованы и другие примечательные мероприятия. Одним из них является организация тренинга-симуляции по «Основам поддержания жизни». Тренинг-симуляция будет организован с целью предоставления участникам и посетителям подробной информации и передачи практического опыта по этой важной теме. В течение данного мероприятия участники изучат основные принципы оказания первой помощи и разовьют практические навыки в этой области.
Еще одно интересное занятие — организованный в фойе уголок ВР (виртуальной реальности). Так, в этом уголке посетители выставки, участвуя в различных медицинских процедурах и операциях, смогут попробовать себя в медицинской практике.
В ходе выставок будут организованы сессии, на которых эксперты и специалисты поделятся своими знаниями и опытом в области медицины, а также состоятся панельные дискуссии, деловые B2B-встречи с участием отечественных и зарубежных предпринимателей и другие мероприятия. Это даст посетителям возможность получить новые знания и информацию о последних тенденциях отрасли, а также повысить уровень своих профессиональных навыков.
Всего в выставках примут участие 100 компаний из 14 стран. Таким образом, выставки «Medinex» и «Beauty Azerbaijan», которые пройдут с участием международных представителей, создадут прекрасную возможность собрать на одной площадке экспертов отрасли, укрепить деловые связи и расширить географию продаж.
Информацию о выставках можно получить на Интернет-сайтах и ​​в социальных сетях, посвященных выставкам: