Xarici istehsalçıların təklif etdiyi məhsul və xidmətləri təhlil etmək
-Mən Sinqapurda yaşayıram və fəaliyyəti tibbi sənaye üçün inqrediyentlərin tədarükünü əhatə edən bir şirkətdə çalışıram. Medinex sərgisinə gəlməyimin əsas məqsədi yerli bazarı araşdırmaq, xarici iştirakçılarla əlaqələr qurmaq və dərman istehsalında tətbiq olunan innovasiyalarla tanış olmaqdır. Həmçinin, xarici şirkətlərin Azərbaycan şirkətlərinə və istehlakçılarına təklif etdiyi məhsul və xidmətləri təhlil etmək də bizim üçün vacibdir.
Sərgi mənim üçün olduqca məhsuldar keçir. Bir neçə şirkətin təklifləri xüsusi marağımı çəkdi. Məsələn, Oman şirkətləri yerli klinikada aparılan analizlərin nəticələrinə əsasən, diaqnozu məsafədən yoxlamağa imkan verən texnologiya təklif edirlər. Bu, “ikinci həkim rəyi” adlanır. Pasiyentin diaqnozunu xarici klinikada onlayn şəkildə yenidən dəqiqləşdirməsinə imkan verən bu ideya olduqca cəlbedicidir — bunun üçün xaricə getməyə ehtiyac qalmır. Zərurət olduqda isə pasiyentin müalicəsinin xaricdə təşkil edilməsi üçün tibbi turizm xidmətləri də təklif olunur. Həmçinin, yüksək keyfiyyətli cərrahi tikiş materialları təqdim edən Koreyanın Pine şirkətinin ekspozisiyası məni təsirləndirdi.
Hesab edirəm ki, Medinex sərgisi Azərbaycan səhiyyəsi üçün mütləq vacibdir. Çünki səhiyyə ölkə əhalisinin tamamını əhatə edən, həm ən çətin, həm də ən vacib sahələrdən biridir. Buna görə də sərgidə təqdim olunan innovasiyalardan xəbərdar olmaq və onları ölkəmizdə tətbiq etmək çox önəmlidir.

Проанализировать товары и услуги от зарубежных производителей
- Я живу в Сингапуре и работаю в компании, одним из направлений деятельности которой является поставка ингредиентов для медицинской промышленности. На выставку Medinex в Баку меня привело желание изучить местный рынок, наладить связи с иностранными участниками выставки и познакомиться с инновациями в производстве лекарственных препаратов. Важно также проанализировать те товары и услуги, которые зарубежные компании предлагают азербайджанским компаниям и потребителям.
Выставка для меня проходит очень продуктивно. Заинтересовали предложения ряда компаний. В частности, оманские компании предлагают технологию, позволяющую на дистанции проверить диагноз на основе анализов, сделанных в местной клинике. Это так называемое «мнение второго врача». Весьма привлекательная идея, позволяющая он-лайн перепроверить поставленный диагноз в иностранной клинике, не выезжая туда на обследование. При необходимости предлагаются услуги медицинского туризма по организации лечения пациента за рубежом. Также впечатлила экспозиция корейской компании Pine, предлагающей операционные нити высокого качества.
Считаю, что выставка Medinex, безусловно, важна для азербайджанской медицины. Это одна из проблемных и, в то же время, ключевых отраслей, охватывающей все население страны. И поэтому нам необходимо быть в курсе и реализовывать у себя все те инновации, которые предлагает выставка.