Müasir tibbi avadanlıqlar və informasiya texnologiyaları layihələri
Aynurə Əhmədova, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin Marketinq və ictimaiyyətlə əlaqələr departamentinin rəhbəri
Bu il də İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi “Medinex” sərgisində rəsmi tərəfdaş qismində çıxış edir. Agentliyin bu ilki stendi daha innovativ görkəmlə diqqət çəkəcək. Əsas məqsədimiz, yenə icbari tibbi sığorta haqqında məlumatları təqdim etməkdir və bu il bunu daha maraqlı şəkildə etməyi düşünürük. Xatırlayırsınızsa, ötən sərgidə Şəfa adlı maskotumuz var idi, iştirakçıların və ziyarətçilərin sevimlisinə çevrilmişdi. Bu dəfə Şəfanı daha innovativ şəkildə təqdim edəcəyik və ziyarətçilər müasir texnologiyanın yaratdığı imkanlardan istifadə etməklə Şəfa ilə birbaşa söhbət edə, icbari tibbi sığorta ilə bağlı suallarını ona ünvanlaya biləcəklər. Düşünürük ki, Şəfanın bu ilki təqdimatı ziyarətçilərin marağına səbəb olacaq. Agentliyin sərgidə quraşdırılan stendində ziyarətçilər, həmçinin toxunma ekranlı monitor (touch screen) və çap materialları vasitəsi ilə də icbari tibbi sığorta ilə bağlı məlumatlar əldə etmək imkanı qazanacaqlar. Toxunma ekranlı monitorda vətəndaşlar və həkimlər üçün məlumatlar ayrı-ayrı səhifələrdə təqdim ediləcək.
Agentliyin informasiya texnologiyaları sahəsindəki layihələri – “e-Tabib” mobil tətbiqi və “Diabetim.az – Virtual Diabet Məktəbi” də sərgi iştirakçıları və ziyarətçilərinə təqdim ediləcək. O cümlədən, “e-Tabib” mobil tətbiqinə əlavə olunacaq randevu sistemi haqqında məlumat veriləcək. Həmçinin, iştirakçılara və ziyarətçilərə Agentliyin digər İT layihələri və gələcək planları ilə bağlı ətraflı məlumatlar təqdim olunacaq.
İnnovasiyalarımız bununla yekunlaşmır. Belə ki, Agentliyin stendində müasir tibbi avadanlıqlar nümayiş olunacaq. Portatif USM, rentgen, elektrokardioqraf, spirometriya, eləcə də ən son texnologiyalar əsasında oftalmoloji müayinələrə imkan verən avadanlığın sərgi ziyarətçilərinin marağına səbəb olacağına əminik. Bu cihazları mobil avadanlıqlar vasitəsilə idarə etmək mümkündür və ölçüləri çox kiçikdir. Təsəvvür edin, təqdim edəcəyimiz rentgen cihazının çəkisi 4 kiloqramdan azdır. Haqqında danışdığımız innovativ avadanlıqların ölçüləri kiçik olsa da, dəqiq nəticələrin əldə olunmasına imkan yaradır. Onu da qeyd edək ki, sərgi günlərində stenddə qeyd olunan müasir tibbi avadanlıqlarla müayinələr də təşkil olunacaq.
“Medinex” sərgisi Azərbaycanda tibb və səhiyyə sahələrini əhatə edən yeganə və mühüm tədbirdir. Sərgi dövlət və özəl sektor arasında yeni tərəfdaşlıqların inkişafına, beynəlxalq sferada işgüzar əlaqələrin təşviqinə imkan verir. Agentliyin sərgidə iştirakı da öz növbəsində icbari tibbi sığorta sisteminin yerli və beynəlxalq müstəvidə nümayişidir. Məqsədimiz sərgi iştirakçılarını və ziyarətçiləri mühüm səhiyyə islahatı olan və bütün ölkədə tətbiq edilən icbari tibbi sığorta sistemi, bu yaxınlarda yenilənən və 3315 tibbi xidməti əhatə edən Xidmətlər Zərfi, Agentliyin ümumi fəaliyyəti ilə tanış etməkdir. Stenddə Agentlik əməkdaşlarının birbaşa iştirakı ziyarətçilərə sığorta barədə onları maraqlandıran bütün suallara yerindəcə cavab almaq imkanı verəcək. İcbari tibbi sığorta barədə məlumat əldə etmək istəyən hər kəsi stendimizdə görməkdən məmnun olarıq.
İxtisaslaşmış beynəlxalq sərgilər ölkənin tanıdılmasında, işgüzar əlaqələrin inkişafında, iştirakçı ölkələr arasında müxtəlif sahələr üzrə əməkdaşlıqların təmin edilməsində mühüm rol oynayır. Tibb sahəsində yaşanan yeniliklərdən, innovativ texnologiyaların tətbiqi sayəsində sürətli inkişaf yolundan xəbərdar olmaq üçün sərginin təşkili mükəmməl fürsətdir.
Tibb sahəsində keçirilən sərgilər də Azərbaycan səhiyyəsinin inkişafında böyük rol oynayır. Sərgi beynəlxalq tibbdəki innovativ yeniliklərin ölkəmizdə tətbiqinə fürsət yaradır. Bu da öz növbəsində tibb müəssisələrinin maddi-texniki təminatının daha da yaxşılaşması və beləcə ölkədə icbari tibbi sığortanın uğurlu tətbiqi, əhalinin daha keyfiyyətli tibbi xidmətlərə əlçatanlığı, müayinə və müalicə proseslərinin səmərəliliyi, effektivliyinin yüksəlməsi və vətəndaş məmnunluğunun artması ilə nəticələnir.
Bu səbəbdən Agentlik olaraq biz də yeni texnologiyaların tətbiqində ən maraqlı qurumlardan biriyik. Əminik ki, sərgi əməkdaşlığımızın hüdudlarını daha da genişləndirəcək.

24 october 2023 0000
Aynura Ahmadova, Head of the Marketing and Public Relations Department of the State Agency on Mandatory Health Insurance
This year again, the State Agency for Mandatory Medical Insurance attends the "Medinex" exhibition as a recognised partner. The Agency's stand this year will grab attention with a more innovative appearance. Our primary objective is to provide information about mandatory health insurance. And we aim to make it even more intriguing this year. If you remember, we had a mascot named Shafa at the previous exhibition and it grew to be a favourite with participants and visitors. This time, we will introduce Shafa in a more innovative way. Visitors, taking advantage of the capabilities provided by the modern technology, will be able to communicate with Shafa and ask questions regarding mandatory health insurance. We assume that Shafa's presentation this year will capture the visitor’s interest. At the Agency's stand installed at the exhibition, visitors will also have the opportunity to obtain information about mandatory health insurance through a touch screen monitor and printed materials. On distinct pages on the touch screen monitor, information will be displayed for citizens and physicians.
The "e-Tabib" mobile app and "Diabetim.az - Virtual Diabetes School" will be shown to exhibition participants and visitors as two of the Agency's information technology projects. The appointment system, which will be included in the "e-Tabib" mobile application, will also be covered. Also, participants and visitors will be provided with detailed information on the Agency's other IT initiatives and future plans. Our innovations do not end there. Thus, the Agency's stand will feature cutting-edge medical equipment. We believe that portable USM, x-ray, electrocardiograph, spirometry, including the latest technology-based ophthalmological testing equipment will arouse the visitor’s interest. These devices are incredibly compact and controllable by mobile devices. Imagine, the weight of the X-ray device we’re introducing is less than 4 kilograms. Although the dimensions of the innovative equipment we are talking about are small, they provide accurate results. It should be emphasised that throughout the exhibition days, examinations will be conducted using the cutting-edge medical technology described at the stand.
The "Medinex" exhibition is the only and significant medical and healthcare event held in Azerbaijan. The exhibition enables the development of new partnerships between the public and private sectors, and the promotion of business relations in the international sphere. The Agency's participation in the exhibition, accordingly, is a display of the mandatory health insurance system at the local and international level. We aim to introduce participants and visitors to the mandatory health insurance system, which is a significant health care reform and is implemented throughout the country, as well as to the recently updated Service Envelope covering 3315 medical services and general activities of the Agency. The Agency employees’ direct presence at the stand will enable visitors to get answers to all questions regarding insurance on the spot. We are happy to welcome everyone to our stand who wants to learn more about the mandatory health insurance. Specialized international exhibitions play a crucial role in promoting the country, fostering business relations, and ensuring cooperation between the participating countries in different sectors. The organisation of the exhibition is a great chance to learn about medical advancements and the field's quick development due to the use of cutting-edge technologies.
The growth of Azerbaijan's healthcare system is also significantly influenced by the organised medical exhibitions. The exhibition offers an opportunity to apply innovative advances of international medicine in our nation. This, consequently, leads to the further improvement of the material and technical support of medical institutions and thus the successful implementation of mandatory health insurance in the country, the population's ability to access higher-quality medical care, the efficiency and effectiveness of the diagnostic and therapeutic procedures, and the rise in public satisfaction. As a result, the Agency is one of the most interested organisations for the implementation of cutting-edge technologies. We are convinced that the exhibition will further expand the scope of our collaboration.