Medinex - yerli və xarici sənaye mütəxəssislərinin ənənələri
Notyabrın 2-də Bakı Ekspo Mərkəzində 3-cü Azərbaycan Beynəlxalq Tibb İnnovasiyaları “Medinex” sərgisi baş tutub. Bu tədbir çərçivəsində, gözəllik sektoruna aid şirkətlərin iştirakı "Beauty Azerbaijan" adı altında təşkil olunub.
Hər iki tədbir sənaye ekspertlərini, beynəlxalq sahibkarları və müxtəlif ölkələrdən VIP qonaqları bir araya gətirdi. Sərgilərin təşkilatçısı “Caspian Event Organisers” şirkəti, eləcə də onların tərəfdaşları olan “Caspian Event Management” və “ICA Events” şirkətləridir.
Sərginin rəsmi açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının səhiyyə naziri Teymur Musayev, Milli Məclisin Səhiyyə komitəsinin sədri Əhliman Əmiraslanov, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Zaur Əliyev, Tibbi Ərazi Bölmələrinin İdarə edilməsi Birliyinin (TƏBİB) icraçı direktoru Vüqar Qurbanov, "Caspian Event Organisers" şirkətinin icraçı direktoru Fərid Məmmədov iştirak ediblər.
Azərbaycan Respublikasının səhiyyə naziri Teymur Musayev öz çıxışında uzun illərdir keçirilən tibbi sərgilərin müstəqil Azərbaycanın inkişafının əsas istiqamətlərindən biri olmaqla səhiyyənin uğurlarını əyani şəkildə nümayiş etdirdiyini vurğulayıb. Nazirliyin rəhbəri qeyd edib ki, bu sərgi tibb sahəsində ənənəvi layihələrin möhtəşəm davamıdır və nazirlik sənaye mütəxəssisləri və ekspertlərini, biznes nümayəndələrini və tibblə bağlı bütün təşkilatları bir platformada toplayan bu beynəlxalq tədbiri hər cür dəstəkləyir.
Tibb sahəsi dünyada ən çox inkişaf edən sahələrdən biridir, ona görə də bu gün bütün ölkələr müasir tibbi avadanlıq və məhsullarla təmin olunmaqda maraqlıdırlar. Buna əsaslanaraq, "Medinex" sərgisi xüsusi yer tutur və peşəkarlar arasında fikir mübadiləsini təmin edir, onları sahənin yenilikləri ilə tanış edir və mühüm işgüzar əlaqələr yaradır, - deyə natiq öz çıxışını yekunlaşdırdı.
Milli Məclisin Səhiyyə komitəsinin sədri Əhliman Əmiraslanov çıxışında "Medinex" sərgisinin ölkənin tibb ictimaiyyəti üçün mühüm hadisə olduğunu qeyd edib. Azərbaycan hazırda tibb və tibbi sığorta sahəsində müsbət dəyişikliklər, əhalinin tibbi preparatlarla təmin edilməsi, onların keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması və əlverişli qiymətlərlə xarakterizə olunur. Ona görə də, təsadüfi deyil ki, bu sərgi ildən-ilə genişlənir. Bu il burada təkcə tibbi avadanlıq və preparatlar deyil, həm də tibbi təhsil və sağlamlıq turizmi sahələri təqdim olunur ki, bu da sevindirici haldır. Sərgi, şübhəsiz ki, dövlət və özəl tibb müəssisələrinin maddi-texniki bazasının inkişafında mühüm rol oynayır. Sonda cənab Əmiraslanov sərginin işgüzar proqramının mühüm rolunu və gənc nəslin inkişafına verdiyi töhfəni vurğulayıb.
İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Zaur Əliyev bildirib ki, ölkə iqtisadiyyatının bütün sahələrində olduğu kimi, Azərbaycan səhiyyəsinin inkişafı da uğurla irəliləyir. Bu, müayinə və müalicəyə, tibbi avadanlıqlara və preparatlara aiddir. Sərgi bu nailiyyətlərin dövlət və özəl təşkilatların və şirkətlərin əməkdaşlarına nümayiş etdirildiyi gözəl platformadır. Natiq bu sərgidə iştirak edənlərin tanış olacağı məhsulların sahədə tətbiq ediləcəyinə və gələcəkdə tələb olunacağına əminliyini ifadə edib.
Tibbi Ərazi Bölmələrinin İdarə edilməsi Birliyinin (TƏBİB) icraçı direktoru Vüqar Qurbanov tibb sahəsində əhaliyə xidmətin müasir səviyyəsinin yüksəlişinin sabitliyini vurğulayıb. TƏBİB sərginin rəsmi tərəfdaşıdır və burada öz stendi ilə təmsil olunur. Cənab Qurbanov qeyd edib ki, stenddə tibbi xidmətlərin təşkili, onların əlçatanlığı və bir sıra aktual startaplar sahəsində layihələr nümayiş etdirilir. Sərgilər cəmiyyətin sahənin yenilikləri, tibb sahəsində müasir tendensiyalarla tanış olmasında mühüm rol oynayır. Sərginin işgüzar proqramında bir sıra aktual səhiyyə məsələləri müzakirə olunacaq. Natiq "Medinex"in əvvəlki sərgilərində təqdim olunan bir sıra layihələrin bu gün ölkənin regionlarında uğurla həyata keçirilməsindən məmnunluğunu bildirib. "Əminəm ki, builki sərgi onun bütün iştirakçıları üçün faydalı olacaq", - deyə TƏBİB rəhbəri çıxışını yekunlaşdırıb.
"Caspian Event Organisers" şirkətinin icraçı direktoru Fərid Məmmədov sərgi ilə bağlı statistik məlumatlar verdi və tədbirin tərəfdaşlarına və sponsorlarına təşəkkürünü bildirdi.
Bu ilki sərgilər əlamətdar bir ilə təsadüf edir. Bu il Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 ili tamam olur. Bu mühüm hadisə “Medinex” sərgisində də öz əksini tapıb. Belə ki, sərginin təqdimat zonasında Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş “Tibbi İnnovasiyalar Forumu” təşkil olunacaq. Bu il, həmçinin tibb sahəsinin inkişafına əhəmiyyətli töhfələr vermiş görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın anadan olmasının 100-cü ildönümü qeyd olunur. Sərgidə bu əlamətdar hadisəyə həsr olunmuş oftalmologiya mövzusunda panel müzakirəsi baş tutacaq.
“Medinex” sərgisi ənənəvi olaraq sənaye mütəxəssislərinə və sahibkarlara işgüzar əlaqələri inkişaf etdirmək və yeni əlaqələr qurmaq, aktual məlumatlar mübadiləsi aparmaq və sərfəli müqavilələr bağlamaq imkanı yaradan səmərəli müstəvi rolunu oynayır.
Sərgilərə ümumilikdə 14 ölkədən 100 şirkət qatılıb. İştirakçı ölkələr arasında Azərbaycan, Almaniya, Belarus, Cənubi Koreya, Çin, Əlcəzair, Rusiya Federasiyası, Fransa, Qazaxıstan, Qətər, Misir, Türkiyə və s. ölkələr yer alır. Sərgi ekspozisiyası “Diamed CO", “Arash Medical Company”, “ASMEDİCAL”, “Labservis LTD”, “IHG” (International Health Group), “Biopharmax AFEZCO” kimi mühüm yerli şirkətlərlə yanaşı, müxtəlif ölkələrin ixtisaslaşmış şirkətlərini bir araya gətirib. Sərgidə xarici şirkətlərlə yanaşı, tibbi avadanlıqların aparıcı yerli distribütorları, qlobal istehsalçıların tərəfdaşları, eləcə də “Made in Azerbaijan” brendi altında məhsulların yerli istehsalçıları da iştirak edirlər. Bu il xüsusi olaraq sərgidə Belarus və Qazaxıstan, bundan başqa, Rusiyanın müxtəlif vilayətləri - Yaroslavl, Moskva, Sverdlovsk vilayətləri, eləcə də Tatarıstan Respublikası öz kollektiv stendləri ilə çıxış edirlər.

Medinex – traditions of domestic and foreign industry professionals
On November 2, the III Azerbaijan International Exhibition of Medical Innovations 'Medinex' started at the Baku Expo Center. The participation of companies representing the beauty industry organized under the name "Beauty Azerbaijan" within the framework of this event.
Both events brought together industry experts, international entrepreneurs, and VIP guests from different countries. The exhibitions are being organized by the Caspian Event Organisers company and its partners Caspian Event Management and ICA Events.
Participating in the opening ceremony of the exhibition were Teymur Musayev, Minister of Health of the Republic of Azerbaijan; Alimkhan Amiraslanov, Chairman of the Milli Majlis Committee for Health; Zaur Aliyev, Chairman of the State Agency for Compulsory Health Insurance; Vugar Gurbanov, Executive Director of the Azerbaijan Medical Territorial Unit Management Association (TABİB); Farid Mammadov, Executive Director of Caspian Event Organisers.
In his speech, Minister Teymur Musayev pointed out that medical exhibitions, which have been held for many years, are the clear indication of achievements in the field of health, one of the core dimensions of development of the independent Azerbaijan. The current exhibition, said the minister, is an effective continuation of conventional medical projects, and the Ministry provides an all-round support to this international event that brings together specialists and experts, business reps and all the entities having relevance to medicine on one single platform.
The medical sphere is one of the fastest growing fields in the world, so all countries are highly interested in state-of-the-art medical equipment and products. Medinex exhibition therefore secures a special place by ensuring the exchange of opinions among professionals; it shows them the latest novelties in the field and helps them create important business links, the speaker concluded.
Alimkhan Amiraslanov, Chairman of the Milli Majlis Committee for Health, said in his speech that Medinex is an event of prime importance for the national medical community. Azerbaijan today is seeing positive change in the field of medicine and medical insurance, provision of medications to the population, and improvement of their quality and pricing. So, it is not a coincidence that the exhibition grows its coverage year after year. This year, not only does it showcase medical equipment and medications, but it also presents the fields of medical education and medical tourism, which is quite reassuring. The event plays a big role in helping grow the physical infrastructure of both state and private medical facilities. In conclusion, Mr Amiraslanov highlighted the critical role of the business programme offered by the exhibition as well as the latter's contribution to the development of the young generation.
Zaur Aliyev, Chairman of the State Agency for Compulsory Health Insurance, said Azerbaijan's health industry is progressing successfully alongside the other fields of the national economy. That covers examination, treatment, medical equipment, and medications. The exhibition is a great platform where these achievements are showcased to the personnel of state and private agencies and companies. The speaker said he is positive that products presented at the current exhibition will be applied in the industry and be highly demanded in the future.
Vugar Gurbanov, Executive Director of the Azerbaijan Medical Territorial Unit Management Association (TABİB), highlighted the sustainable improvement of the quality of medical services provided to the population. An official partner of the exhibition, TABIB is presented with their own stand that showcases the entity's projects in the field of medical service management and accessibility, as well as a few relevant startups, Mr Gurbanov said. Exhibitions are particularly important in that they help the community to review industrial innovations and the latest trends in the field of medicine. The business program of the
event encompasses a discussion of numerous health-related issues. The speaker expressed his satisfaction with some projects showcased at previous Medinex exhibitions having been implemented across the country. I am positive this year's exhibition will be of great use to all the participants, he concluded.
Farid Mammadov, Executive Director of Caspian Event Organisers, provided the exhibition statistics and expressed his profound gratitude to its partners and sponsors.
This year's exhibitions coincide with a significant anniversary. This year marks the 100th anniversary of Heydar Aliyev, the national leader of Azerbaijan. The Medinex exhibition also reflect this important event. Thus, a Medical Innovations Forum dedicated to the 100th anniversary of Heydar Aliyev will be organized in the exhibition's presentation area. This year also marks the 100th anniversary of outstanding scientist-ophthalmologist, academician Zarifa Aliyeva, who made a significant contribution to the development of the medical sphere. At the exhibition, a thematic panel discussion on ophthalmology will be held to mark this significant event.
The Medinex exhibition traditionally serve as an effective platform for industry professionals and entrepreneurs to develop business relations, establish new ties, exchange relevant information, and conclude favorable contracts.
A total of 100 companies from 14 countries take part in the exhibitions. Participating countries include Azerbaijan, Belarus, South Korea, China, Algeria, the Russian Federation, France, Kazakhstan, Qatar, Germany, Egypt, and Türkiye. The exposition will bring together specialized companies from different countries with important national companies such as Diamed CO, Arash Medical Company, ASMEDICAL, Labservis LTD, IHG (International Health Group), and Biopharmax AFEZCO.
Along with foreign companies, the event attended by leading local distributors of medical equipment, partners of world manufacturers, and local manufacturers of products under the brand "Made in Azerbaijan".
In particular, Belarus, Kazakhstan and various regions of Russia - Yaroslavl, Moscow, Sverdlovsk regions, and the Republic of Tatarstan - present their collective stands this year.