Azərbaycan xarici pasiyentlər üçün vergi güzəştləri ilə tibbi turizmə diqqət yetirir
Azərbaycanın vergi orqanları tibbi turizmi stimullaşdırmaq məqsədilə Azərbaycanın tibb müəssisələrində ödənişli müalicə alan əcnəbi vətəndaşlar və vətəndaşlığı olmayan şəxslər üçün əlavə dəyər vergisinin (ƏDV) qaytarılmasını tətbiq edir. Milli Məclisin üçüncü oxunuşda qəbul etdiyi Azərbaycanın Vergi Məcəlləsinə dəyişikliklərin tərkib hissəsi olan düzəlişdə geri qaytarmanın yalnız nağdsız əməliyyatlara şamil ediləcəyi qeyd edilib.
Bu siyasət Azərbaycanda investisiya mühitini yaxşılaşdırmaqla yanaşı, artan səhiyyə və sağlamlıq sektorunda biznes fəaliyyətini stimullaşdırmaq məqsədi daşıyır. Qanunvericilər və iqtisadi analitiklər düzəlişlərin tibbi turistlərin sayını artıracağını və ölkəyə müsbət xarici valyuta axını gətirəcəyini gözləyirlər.
Rəsmi məlumatlara görə, bu il Azərbaycana 2,2 milyon xarici qonaq gəlib ki, bu da 2023-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 28% çoxdur.
Keyfiyyətlə kompromisə getməyən, amma əlçatan tibbi xidmətlər əcnəbi pasiyentləri xüsusilə Azərbaycana cəlb edir. Ən məşhur müalicələr arasında: stomatoloji prosedurlar, estetik və bariatrik cərrahiyyə, reproduktiv sağlamlıq və IVF, oftalmologiya var.
Bu ziyarətçilərin əsas hissəsi gələn tibbi turistlərin sayına görə birinci yerdə olan Türkiyədəndir. Rusiya, Gürcüstan və Yaxın Şərqdən də əhəmiyyətli axınlar müşahidə olunur.
Ənənəvi tibbi müalicələrlə yanaşı, Azərbaycanın unikal təbii sərvətləri və müalicəvi landşaftları onun sağlamlıq məkanı kimi cəlbediciliyinə töhfə verir. Bunlara palçıq vulkanları, mineral bulaqlar, naftalan müalicəsi, Naxçıvandakı duz mağaraları, termal bulaqlar daxildir.
Avropadakı rüsumsuz alış-veriş proqramlarına bənzər ƏDV-nin qaytarılması sxemi tez-tez transsərhəd səhiyyə ilə bağlı olan maliyyə yükünü həll edir. Yardım almaq üçün nağdsız ödənişləri tətbiq etməklə Azərbaycan rəsmiləri həmçinin maliyyə əməliyyatlarında şəffaflığı artırmağı və rəqəmsal iqtisadiyyatı dəstəkləməyi hədəfləyirlər. “
Bu təşəbbüs Azərbaycanı tibbi və sağlamlıq turizmi üzrə regional mərkəz kimi yerləşdirmək üçün strateji addımdır”, - deyə iqtisadi şərhço Toğrul Cuvarlı bildirib. "Keyfiyyətli tibbi xidmətlərin, təbii müalicə resurslarının və indi maliyyə stimullarının birləşməsi onu xaricə gedən xəstələr üçün cəlbedici seçimə çevirir".
Azərbaycanın tibb turizmi məkanı kimi artan nüfuzu onun daha geniş iqtisadi şaxələndirmə strategiyasını əks etdirir. Müasir tibbi və ənənəvi terapevtik resursların kombinasiyası ilə Azərbaycan Yaxın Şərq, Mərkəzi Asiya və onun hüdudlarından kənarda olan xəstələrə xidmət göstərən aparıcı tibbi turizm mərkəzinə çevrilməyi hədəfləyir.

Azerbaijan bets on medical tourism with tax incentives for foreign patients
In an attempt to boost medical tourism, Azerbaijan's tax authorities are introducing a value added tax (VAT) refund for foreign citizens and stateless persons receiving paid treatment in Azerbaijani medical centres. The measure, which is part of amendments to Azerbaijan's Tax Code adopted in the third reading by the Milli Majlis ( Parliament), stipulates that the refund will apply only to non-cash transactions.
The policy is aimed at improving the investment climate in Azerbaijan while encouraging entrepreneurial activity in the growing health and wellness sector. Lawmakers and economic analysts expect the amendments to boost the number of medical tourists and bring a long-awaited inflow of foreign currency into the country.
According to official figures, 2.2 million foreign visitors have visited Azerbaijan this year, up by 28 % from the same period in 2023. Foreign patients are particularly drawn to Azerbaijan because of country's affordable medical services, which do not compromise on quality. Among the most sought-after treatments are: dental procedures, aesthetic and bariatric surgery, reproductive health and IVF, and ophthalmology.
The bulk of these visitors come from Turkey, which ranks first in the number of inbound medical tourists. Significant flows are also observed from Russia, Georgia and Middle Eastern countries. In addition to traditional medical procedures, Azerbaijan's unique natural resources and therapeutic landscapes contribute to its attractiveness as a recovery destination.These include mud volcanoes, mineral springs, naphthalane treatment, salt caves in Nakhchivan, and thermal springs.
A VAT refund scheme, similar to duty-free programmes in Europe, addresses the financial burden often associated with cross-border healthcare. By introducing cashless payments for eligibility, Azerbaijani officials also aim to increase transparency in financial transactions and support the digital economy.
‘This initiative is a strategic step to position Azerbaijan as a regional centre for medical and health tourism,’ said economic analyst Togrul Juvarly. ‘The combination of quality medical services, natural healing resources, and now financial incentives make it an attractive option for patients seeking a foreign destination.’
Azerbaijan's growing reputation as a medical tourism destination reflects its broader economic diversification strategy. With its combination of modern medical and traditional therapeutic resources, Azerbaijan aims to become a leading medical tourism destination, catering to patients from the Middle East, Central Asia and elsewhere.