Azərbaycan xarici pasiyentlər üçün vergi güzəştləri ilə tibbi turizmə diqqət yetirir
Azərbaycanın vergi orqanları tibbi turizmi stimullaşdırmaq məqsədilə Azərbaycanın tibb müəssisələrində ödənişli müalicə alan əcnəbi vətəndaşlar və vətəndaşlığı olmayan şəxslər üçün əlavə dəyər vergisinin (ƏDV) qaytarılmasını tətbiq edir. Milli Məclisin üçüncü oxunuşda qəbul etdiyi Azərbaycanın Vergi Məcəlləsinə dəyişikliklərin tərkib hissəsi olan düzəlişdə geri qaytarmanın yalnız nağdsız əməliyyatlara şamil ediləcəyi qeyd edilib.
Bu siyasət Azərbaycanda investisiya mühitini yaxşılaşdırmaqla yanaşı, artan səhiyyə və sağlamlıq sektorunda biznes fəaliyyətini stimullaşdırmaq məqsədi daşıyır. Qanunvericilər və iqtisadi analitiklər düzəlişlərin tibbi turistlərin sayını artıracağını və ölkəyə müsbət xarici valyuta axını gətirəcəyini gözləyirlər.
Rəsmi məlumatlara görə, bu il Azərbaycana 2,2 milyon xarici qonaq gəlib ki, bu da 2023-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 28% çoxdur.
Keyfiyyətlə kompromisə getməyən, amma əlçatan tibbi xidmətlər əcnəbi pasiyentləri xüsusilə Azərbaycana cəlb edir. Ən məşhur müalicələr arasında: stomatoloji prosedurlar, estetik və bariatrik cərrahiyyə, reproduktiv sağlamlıq və IVF, oftalmologiya var.
Bu ziyarətçilərin əsas hissəsi gələn tibbi turistlərin sayına görə birinci yerdə olan Türkiyədəndir. Rusiya, Gürcüstan və Yaxın Şərqdən də əhəmiyyətli axınlar müşahidə olunur.
Ənənəvi tibbi müalicələrlə yanaşı, Azərbaycanın unikal təbii sərvətləri və müalicəvi landşaftları onun sağlamlıq məkanı kimi cəlbediciliyinə töhfə verir. Bunlara palçıq vulkanları, mineral bulaqlar, naftalan müalicəsi, Naxçıvandakı duz mağaraları, termal bulaqlar daxildir.
Avropadakı rüsumsuz alış-veriş proqramlarına bənzər ƏDV-nin qaytarılması sxemi tez-tez transsərhəd səhiyyə ilə bağlı olan maliyyə yükünü həll edir. Yardım almaq üçün nağdsız ödənişləri tətbiq etməklə Azərbaycan rəsmiləri həmçinin maliyyə əməliyyatlarında şəffaflığı artırmağı və rəqəmsal iqtisadiyyatı dəstəkləməyi hədəfləyirlər. “
Bu təşəbbüs Azərbaycanı tibbi və sağlamlıq turizmi üzrə regional mərkəz kimi yerləşdirmək üçün strateji addımdır”, - deyə iqtisadi şərhço Toğrul Cuvarlı bildirib. "Keyfiyyətli tibbi xidmətlərin, təbii müalicə resurslarının və indi maliyyə stimullarının birləşməsi onu xaricə gedən xəstələr üçün cəlbedici seçimə çevirir".
Azərbaycanın tibb turizmi məkanı kimi artan nüfuzu onun daha geniş iqtisadi şaxələndirmə strategiyasını əks etdirir. Müasir tibbi və ənənəvi terapevtik resursların kombinasiyası ilə Azərbaycan Yaxın Şərq, Mərkəzi Asiya və onun hüdudlarından kənarda olan xəstələrə xidmət göstərən aparıcı tibbi turizm mərkəzinə çevrilməyi hədəfləyir.

Азербайджан делает ставку на медицинский туризм с налоговыми льготами для иностранных пациентов
В попытке стимулировать медицинский туризм налоговые органы Азербайджана вводят возврат налога на добавленную стоимость (НДС) для иностранных граждан и лиц без гражданства, получающих платное лечение в азербайджанских медицинских учреждениях. Мера, являющаяся частью поправок в Налоговый кодекс Азербайджана, принятых в третьем чтении Милли Меджлисом (парламентом), предусматривает, что возврат будет применяться только к безналичным транзакциям.
Эта политика направлена ​​на улучшение инвестиционного климата в Азербайджане, одновременно стимулируя предпринимательскую деятельность в растущем секторе здравоохранения и оздоровления. Законодатели и экономические аналитики ожидают, что поправки будут способствовать росту числа медицинских туристов и принесут долгожданный приток иностранной валюты в страну.
По официальным данным , в этом году Азербайджан посетили 2,2 миллиона иностранных гостей , что на 28% больше, чем за аналогичный период 2023 года. Иностранных пациентов особенно привлекают в Азербайджане доступные медицинские услуги, которые не идут на компромисс с качеством. Среди наиболее востребованных методов лечения: стоматологические процедуры, эстетическая и бариатрическая хирургия, репродуктивное здоровье и ЭКО, офтальмология.
Основная часть этих посетителей приезжает из Турции, которая занимает первое место по числу въездных медицинских туристов. Значительные потоки также наблюдаются из России, Грузии и стран Ближнего Востока. Помимо традиционных медицинских процедур, привлекательности оздоровительной медицины Азербайджана способствуют его уникальные природные ресурсы и лечебные ландшафты. Это грязевые вулканы, минеральные источники, лечение нафталаном, соляные пещеры в Нахчыване, термальные источники.
Схема возврата НДС, похожая на программы беспошлинной торговли в Европе, решает проблему финансового бремени, зачастую связанное с трансграничным здравоохранением. Вводя безналичные платежи для получения права на получение помощи, азербайджанские чиновники также стремятся повысить прозрачность финансовых транзакций и поддержать цифровую экономику.
«Эта инициатива — стратегический шаг для позиционирования Азербайджана как регионального центра медицинского и оздоровительного туризма», — сказал экономический обозреватель Тогрул Джуварлы. «Сочетание качественных медицинских услуг, природных лечебных ресурсов, а теперь и финансовых стимулов делает его привлекательным вариантом для зарубежных пациентов».