Sərgilər 2016 - müasir reallıqlar fonunda açılan yeni imkanlar
Bu il beynəlxalq sərgilərin təşkilatçısı “Iteca Caspian” şirkəti 16 sərgi və 1 konfrans olmaqla, ümumilikdə 17 tədbir keçirməyi planlaşdırır. Sözügedən sərgilər müvafiq dövlət strukturlarının dəstəyi ilə Bakı Ekspo Mərkəzində keçiriləcəkdir ki bu da sərgilərin ölkə iqtisadiyyatındakı rol və mövqeyinin əhəmiyyətini bir daha əyani şəkildə əks etdirir.
Hazırda isə 2016-cı ilin sərgi mövsümündə keçiriləcək tədbirlərdə iştirak üçün müraciətlərin qəbulu fəal surətdə həyata keçirilir. Onu da qeyd edək ki, bu il dörd sərgi öz yubileyini qeyd edir. Beləliklə, cari ilin sərgi mövsümü 15-ci Yubiley Azərbaycan Beynəlxalq Turizm və Səyahətlər Sərgisi AITF 2016 və 10-cu Yubiley Qafqaz Beynəlxalq Mehmanxana, Restoran və Supermarketlər üçün Avadanlıq və Ləvazimatlar Horex Caucasus 2016 sərgiləri ilə açıq elan olunacaq. Bu illər ərzində bütün Xəzəryanı regionda mühüm görüşlərin keçirildiyi, tərəfdaşlıq müqavilələrinin imzalandığı, habelə yeni proqram və istiqamətlərin elan edildiyi “HOREX” və “AITF” sərgiləri qonaqpərvərlik və turizm sənayesinin əsas tədbiri statusunu qazanmağa müvəffəq olmuşdur. Son bir neçə ildir ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri İlham Əliyev “AITF” sərgisini ziyarət edərək sərgidəki ekspozisiyalara baş çəkir və sərgi iştirakçıları ilə tanış olur. Ölkə rəhbərliyi tərəfindən həm bu turizm sahəsinə, həm də sərgiyə göstərilən diqqət turizm sahəsində işgüzar münasibətlərin inkişafını daha da stimullaşdırır. Yarandığı gündən etibarən Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin fəal dəstəyi ilə keçirilən “AITF” sərgisi həmçinin bu tədbirdə daim iştirak edən Azərbaycan Turizm Assosiasiyası (AZTA) tərəfindən dəstəklənir. Ümumdünya Turizm Təşkilatı (UNWTO) və Asiya-Sakit Okean Turizm Assosiasiyası (PATA) “AITF” sərgisinə dəstək göstərən beynəlxalq təşkilatlar arasında yer alırlar.
Bu il “AITF” sərgisində dünyanın 40 ölkəsini təmsil edən 200-dən artıq şirkətin iştirakı gözlənilir. Belarus, Bolqarıstan, Macarıstan, Gürcüstan, Dominikan Respublikası, Hindistan, İndoneziya, İran, İspaniya, Tailand, Türkiyə, Xorvatiya, Monteneqro (Çernoqoriya) və Çexiya milli pavilyonları sərgidə iştirak üçün yer rezervasiya ediblər. Həmçinin, sərgidə Stavropol vilayəti və Yurmala kimi regionlar da ayrıca stendlərlə nümayiş olunacaqlar. Ənənəvi olaraq, AZTA stendində Azərbaycanın turizm şirkətləri, otel və sanatoriyaların təklifləri ilə tanış olmaq mümkün olacaq. Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin stendi və ölkə regionlarının ənənəvi ekspozisiyaları çərçivəsində isə Azərbaycanın daxili turizm potensialı bütün çalarları ilə təqdim olunacaq. Həmişə olduğu kimi, sərgi ənənəvi sektorlarla yanaşı, “Tibbi və sağlamlıq turizmi” sektorunu da inkişaf etdirir.
“HOREX Caucasus” 2016 sərgisində “Mehmanxana, Restoran və Kafelər” “HoReCa” sektoru üzrə aparıcı yerli və beynəlxalq istehsalçı və distribyutorların təklif etdikləri peşəkar mətbəx və ticarət avadanlıqları, mehmanxana və restoranlar üçün mebel, habelə tekstil (parça) və uniformalar, peşəkar gigiyenik vasitələr, eləcə də qida məmulatları və içkilər təqdim olunacaq.
May ayından etibarən isə estafeti bu il öz 15 illik yubileyini qeyd edən Xəzər Beynəlxalq Dəmiryol İnfrastrukturu və Hərəkət Heyəti, Dəniz Sənayesi, Aviasiya, və Daşımalar və Loqistika “TransCaspian” və 6-cı Xəzər Beynəlxalq Yol infrastrukturu və İctimai nəqliyyat “Road&Traffic” sərgiləri davam etdirəcək. İlk dəfə olaraq, bu il 3-cü Xəzər Beynəlxalq “Kater və Yaxtalar” “CIBS 2016” sərgisi “TransCaspian” və “Road & Traffic” sərgiləri ilə eyni platformada keçiriləcəkdir.
Həmişəki kimi, regiondakı energetika bazarının iştirakçılarını qiymətləndirmək üçün ən yaxşı platforma qismində 6-cı Xəzər Beynəlxalq Energetika və Alternativ enerji “Caspian Power 2016” sərgisi və regionun ən böyük ixtisaslaşdırılmış - 23-cü Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz “Caspian Oil and Gas 2016” sərgi və konfransı çıxış edəcək (1-4 iyun).
Yay fasiləsindən sonra, yəni cari ilin sentyabr ayında payız sərgi mövsümünə start veriləcək və bu mövsüm çərçivəsində 22-ci Azərbaycan Beynəlxalq Səhiyyə “BIHE 2016”, 10-cu Yubiley Azərbaycan Beynəlxalq Gözəllik və Estetik Tibb “Beauty Azerbaijan 2016”, 22-ci Azərbaycan Beynəlxalq İnşaat “BakuBuild 2016”, 9-cu Beynəlxalq İstilik, Havalandırma və Kondisiyalaşdırma sistemləri “Aqua-Therm Baku 2016”, 9-cu Xəzər Beynəlxalq Mühafizə, Təhlükəsizlik və Xilasetmə vasitələri “CIPS Caspian 2016” və 22-ci Azərbaycan Beynəlxalq Telekommunikasiya və İnformasiya texnologiyaları “Bakutel 2016” sərgilərinin keçirilməsi planlaşdırılır.
Bütün dünyanı bürüyən maliyyə böhranına baxmayaraq, bazarın ən iri iştirakçıları bu sərgilərə sponsorluğu davam etdirirlər ki bu da tədbirlərin xüsusi statusunu vurğulayır. Belə ki, cari ildə keçiriləcək sərgilərin sponsorları arasında Azeri M-I Drilling, Caspian Drilling Company, Caspian Marine Services, Global Energy, RusNeft, AZFEN J.V., Tekfen Construction, Bos Shelf, Socar Polymer, Nobel Oil Upstream, Schlumberger, SNAM, INPEX, Caspian Geophysical, Qazax Sement Zavodu, NB Group kimi şirkətlər var. “Iteca Caspian” şirkətinin 2016-cı il üzrə tərəfdaşları arasında “SafeLife” şirkəti (təhlükəsizlik üzrə rəsmi tərəfdaş), habelə rəsmi turoperator “Premier Tour” şirkəti, rəsmi otellər - “Sheraton Hotel” və “Qafqaz Point Hotel” mehmanxanaları, eləcə də “AzExpoMontage” şirkəti (rəsmi montajçı) yer alır. Hazırda şirkətlər yaxşı başa düşürlər ki, sərgilər problemləri müzakirə etmək və həll yollarını müəyyənləşdirmək üçün yaxşı imkandır. Hər bir şirkət özünü reklam etməklə yanaşı, ixtisaslaşmış tədbirlərə qatılmalı və həm özü, həm də istehsal etdiyi məhsullar barədə məlumat verməklə, yeni satış kanalları axtarmalıdır. Bu baxımdan, məhz sərgilər yeni imkanlar yaradaraq biznes perspektivlərini daha da genişləndirir. Hal-hazırda, bir sıra şirkətlər öz qiymət siyasətlərini yenidən nəzərdən keçirir və özlərinə yeni podratçılar axtarır. Buna görə də, daim göz önündə olmaq və yeni əlaqələr qurmaq mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Sərgilərin keçirilməsi ilə bağlı daha ətraflı məlumat üçün “Iteca Caspian” şirkətinin rəsmi veb-saytına (www.iteca.az) müraciət etmək olar. Sözügedən veb-sayt bu il öz interfeysini tam dəyişmişdir, belə ki, indi veb-saytın daha dəqiq və aydın strukturu bütün zəruri materialları (sərgilərin təqvimi, foto-şəkillər, video-materiallar, eləcə də sərgilər və sərgi biznesi haqqında məqalələri) ehtiva edən bölmələrdən ibarətdir. Həmçinin, bu il sərgi brendlərini müştərilərə daha çox istiqamətləndirmək və onların tanınma səviyyəsini yüksəltmək məqsədi ilə “ITE” şirkətinin dünya brendlərinin sənaye qruplarına daxil olan bir sıra sərgiləri müsbət mənada dəyişikliyə məruz qalıb. Belə ki, Azərbaycan beynəlxalq “Qida sənayesi” “WorldFood Azerbaijan” və Xəzər beynəlxalq Yol infrastrukturu və İctimai nəqliyyat “Road & Traffic” sərgiləri yeni brend və loqotiplə çıxış edirlər. Azərbaycanın birinci ixtisaslaşdırılmış sərgisi olan beynəlxalq “Xəzər Neft və Qaz” “Caspian Oil and Gas” sərgi və konfransının da loqosu dəyişmişdir. Payız mövsümünə daxil olan və kompleks “rebrendinq” mərhələsindən keçmiş sərgilər arasında “CIРS Securika” sərgisi, eləcə də regionun ən genişmiqyaslı tədbiri olan “BakuBuild” sərgisi yer alır.
Beləliklə, paytaxt Bakı şəhərini zəngin sərgi mövsümü gözləyir və daha öncə qeyd etdiyimiz kimi, bu il bir neçə sərgi öz yubileyini qeyd edəcək. Buna görə də, təşkilatçılar tərəfindən iştirakçı və ziyarətçilərdə Bakıda keçirilən sərgilərlə bağlı parlaq və xoş təəssürat yaradacaq yubiley proqramları planlaşdırılmışdır. Həmişəki olduğu kimi, sərgilərdə həm eksponentlərin, həm də qonaqların rahatlığı üçün bir sıra xidmət növü təklif olunacaq, belə ki, “Fast Track” servisi vasitəsi ilə ziyarətçilərin “onlayn” qeydiyyatı bu il də davam etdiriləcəkdir. Eksponentlər və sərgi qonaqlarının rahatlığı üçün bir sıra xidmətlər təklif olunacaq, belə ki, sərgiləri ziyarət etmək arzusunda olanlar üçün xüsusi rahat avtobuslar ayrılacaq. Bu avtobuslar sərgi ziyarətçilərini “Koroğlu” metro-stansiyasında sərginin keçirildiyi Bakı Ekspo Mərkəzinə və geriyə pulsuz daşıyacaqdır. Həmçinin, sərginin keçirildiyi ərazidə iştirakçılar üçün biznes və mətbuat mərkəzləri, eləcə də kafe və restoran fəaliyyət göstərəcək.

Выставки 2016 – новые возможности в современных реалиях
В этом году компания Iteca Caspian планирует проведение 17 мероприятий, из которых 16 выставок и 1 конференция. Выставки пройдут в Баку Экспо Центре при поддержке отраслевых государственных структур, что демонстрирует роль и место выставок в экономике страны.
В настоящее время ведется активный прием заявок на участие в выставках сезона 2016 года, четыре из которых являются юбилейными. Так, откроют выставочный сезон 15-я Юбилейная Азербайджанская Международная Выставка «Туризм и Путешествия» AITF2016 и 10-я Юбилейная Кавказская Международная Выставка «Все для Отелей, Ресторанов и Супермаркетов» HOREX Caucasus 2016. На протяжении этих лет выставки приобрели статус ключевых событий туриндустрии и индустрии гостеприимства всего Прикаспийского региона, где проводятся важные встречи, заключаются партнерские договора, анонсируется новые программы и направления. Последние несколько лет президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев посещает выставку AITF, совершает обход экспозиции и знакомится с участниками. Такое внимание к отрасли и к выставке в частности со стороны руководства республики дает дополнительный импульс для развития деловых отношений в туристической области. Со дня основания выставка AITF проходит при активной поддержке Министерства Культуры и Туризма Азербайджанской Республики. Также выставку поддерживает и является ее постоянным участником Азербайджанская Ассоциация Туризма (AZTA). AITF имеет поддержку и со стороны международных структур, таких как Всемирная Туристская Организация (UNWTO) и Азиатско-Тихоокеанская Туристская Ассоциация (PATA).
В этом году на AITF ожидается свыше 200 компаний из 40 стран мира. Национальные павильоны забронировала для участия Беларусь, Болгария, Венгрия, Грузия, Доминиканская Республика, Индия, Индонезия, Иран, Испании, Таиланд, Турция, Хорватия, Черногория, Чехия, а групповые стенды зарезервировали Ставропольский край и Юрмала. С предложениями туристических компаний, отелей, санаториев из Азербайджана по традиции можно будет ознакомиться на стенде Азербайджанской Ассоциации Туризма (AZTA). Потенциал внутреннего туризма Азербайджана представят стенд Министерства Культуры и Туризма Азербайджанской Республики и традиционные экспозиции регионов страны. Помимо традиционных секторов, выставка продолжает развивать  сектор «медицинский и оздоровительный туризм».
На выставке HOREX Caucasus 2016 будет представлено профессиональное кухонное и торговое оборудование, мебель для гостиниц и ресторанов, текстиль и униформа, профессиональные средства гигиены, продукты питания и напитки от ведущих местных и международных производителей и дистрибьюторов индустрии гостеприимства «HoReCa».
Далее с мая эстафету перехватят транспортная выставка Каспийская Международная Выставка «Железнодорожная Инфраструктура и Подвижной Состав, Морская Индустрия, Авиация и Транспортно-логистические услуги» TransCaspian, которая также в этом году отмечает 15-летний юбилей, и дорожно-строительная выставка Road&Traffic. В этом году впервые на одной площадке с TransCaspian и Road&Traffic пройдет выставка CIBS 2016 «Катера и Яхты».
Лучшим местом для оценки состояния энергетического рынка в регионе и его потенциала в существующих экономических реалиях станут крупнейшая специализированная выставка и конференция региона – 23-я Caspian Oil and Gas (1-4 июня) и выставка по энергетике Caspian Power.
После летнего перерыва в сентябре откроется осенний выставочный сезон, включающий такие международные выставки как: здравоохранения BIHE, еще красоты и эстетической медицины Beauty Azerbaijan, строительства BakuBuild, отопления и вентиляции Aqua-Therm Baku, безопасности CIPS Caspian, телекоммуникаций Bakutel.
Особый статус выставок подчеркивает и тот факт, что даже в условиях мирового финансового кризиса крупнейшие участники рынка находят возможность оказать спонсорскую поддержку выставкам. Уже в составе спонсоров такие компании как, Azeri M-I Drilling, Caspian Drilling Company, Caspian Marine Services, Global Energy, RusNeft, AZFEN J.V., Tekfen Construction, Bos Shelf, Socar Polymer, Nobel Oil Upstream, Schlumberger, SNAM, INPEX, Caspian Geophysical, Qazax Sement Zavodu, NB Group. Среди партнеров Iteca Caspian 2016 года компании «SafeLife» - партнер по безопасности, туроператор «Premier Tour», официальные гостиницы «Sheraton hotel» и «Qafqaz Point Hotel», официальный застройщик «AzExpoMontage». В настоящее время компании понимают, что выставки в  – это  возможность обсудить проблемы и найти способы их решения. Каждая компания должна рекламировать себя, участвовать в отраслевых мероприятиях, заявлять о себе и своей продукции, искать новые каналы сбыта. Именно выставки открывают новые возможности и расширяют перспективу ведения бизнеса. В настоящее время многие компании пересматривают ценовую политику и ищут новых подрядчиков. Поэтому очень важно быть «на виду», устанавливать новые контакты.
Все подробности проведения выставок можно узнать из официального сайта компании www.iteca.az, который в этом году полностью изменил свой интерфейс. Была разработана более четкая и ясная структура сайта, которая включает разделы со всеми необходимыми материалами: календарем выставок, фотографиями, видео и статьями о выставках и выставочном бизнесе. Также в этом году для обеспечения еще большей ориентации брендов выставок на клиентов и повышению узнаваемости, ряд выставок, входящих в отраслевые группы мировых брендов компании ITE, претерпели положительные изменения. Так, новый бренд и логотип приобрели Worldfood Azerbaijan и Road&Traffic. Изменился и логотип первой специализированной выставки Азербайджана - Международной Выставки и конференции «Нефть и Газ Каспия» Caspian Oil and Gas. Среди осенних выставок прошедших полный ребрендинг CIРS Securika, а также самая масштабная выставка региона - Азербайджанской Международной Выставки «Строительство» BakuBuild.
Таким образом, Баку ждет насыщенный выставочный сезон. В связи с тем, что в этом году ряд выставок отметят свои значимые юбилеи, организаторы запланировали юбилейные программы, которые оставят у участников и посетителей яркие воспоминания о выставках в Баку. Для удобства экспонентов и гостей на выставках по-прежнему действует ряд сервисов. Так, продолжит свою работу онлайн-регистрация посетителей через сервис Fast Track, всем желающим посетить выставки предлагаются комфортабельные автобусы, которые бесплатно будут осуществлять доставку посетителей на выставки со станции метро «Кёроглу» в Баку Экспо Центр и обратно. На территории выставок расположены Бизнес и Пресс-Центр для участников, а также кафе и ресторан.