Sərgilər 2016 - müasir reallıqlar fonunda açılan yeni imkanlar
Bu il beynəlxalq sərgilərin təşkilatçısı “Iteca Caspian” şirkəti 16 sərgi və 1 konfrans olmaqla, ümumilikdə 17 tədbir keçirməyi planlaşdırır. Sözügedən sərgilər müvafiq dövlət strukturlarının dəstəyi ilə Bakı Ekspo Mərkəzində keçiriləcəkdir ki bu da sərgilərin ölkə iqtisadiyyatındakı rol və mövqeyinin əhəmiyyətini bir daha əyani şəkildə əks etdirir.
Hazırda isə 2016-cı ilin sərgi mövsümündə keçiriləcək tədbirlərdə iştirak üçün müraciətlərin qəbulu fəal surətdə həyata keçirilir. Onu da qeyd edək ki, bu il dörd sərgi öz yubileyini qeyd edir. Beləliklə, cari ilin sərgi mövsümü 15-ci Yubiley Azərbaycan Beynəlxalq Turizm və Səyahətlər Sərgisi AITF 2016 və 10-cu Yubiley Qafqaz Beynəlxalq Mehmanxana, Restoran və Supermarketlər üçün Avadanlıq və Ləvazimatlar Horex Caucasus 2016 sərgiləri ilə açıq elan olunacaq. Bu illər ərzində bütün Xəzəryanı regionda mühüm görüşlərin keçirildiyi, tərəfdaşlıq müqavilələrinin imzalandığı, habelə yeni proqram və istiqamətlərin elan edildiyi “HOREX” və “AITF” sərgiləri qonaqpərvərlik və turizm sənayesinin əsas tədbiri statusunu qazanmağa müvəffəq olmuşdur. Son bir neçə ildir ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri İlham Əliyev “AITF” sərgisini ziyarət edərək sərgidəki ekspozisiyalara baş çəkir və sərgi iştirakçıları ilə tanış olur. Ölkə rəhbərliyi tərəfindən həm bu turizm sahəsinə, həm də sərgiyə göstərilən diqqət turizm sahəsində işgüzar münasibətlərin inkişafını daha da stimullaşdırır. Yarandığı gündən etibarən Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin fəal dəstəyi ilə keçirilən “AITF” sərgisi həmçinin bu tədbirdə daim iştirak edən Azərbaycan Turizm Assosiasiyası (AZTA) tərəfindən dəstəklənir. Ümumdünya Turizm Təşkilatı (UNWTO) və Asiya-Sakit Okean Turizm Assosiasiyası (PATA) “AITF” sərgisinə dəstək göstərən beynəlxalq təşkilatlar arasında yer alırlar.
Bu il “AITF” sərgisində dünyanın 40 ölkəsini təmsil edən 200-dən artıq şirkətin iştirakı gözlənilir. Belarus, Bolqarıstan, Macarıstan, Gürcüstan, Dominikan Respublikası, Hindistan, İndoneziya, İran, İspaniya, Tailand, Türkiyə, Xorvatiya, Monteneqro (Çernoqoriya) və Çexiya milli pavilyonları sərgidə iştirak üçün yer rezervasiya ediblər. Həmçinin, sərgidə Stavropol vilayəti və Yurmala kimi regionlar da ayrıca stendlərlə nümayiş olunacaqlar. Ənənəvi olaraq, AZTA stendində Azərbaycanın turizm şirkətləri, otel və sanatoriyaların təklifləri ilə tanış olmaq mümkün olacaq. Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin stendi və ölkə regionlarının ənənəvi ekspozisiyaları çərçivəsində isə Azərbaycanın daxili turizm potensialı bütün çalarları ilə təqdim olunacaq. Həmişə olduğu kimi, sərgi ənənəvi sektorlarla yanaşı, “Tibbi və sağlamlıq turizmi” sektorunu da inkişaf etdirir.
“HOREX Caucasus” 2016 sərgisində “Mehmanxana, Restoran və Kafelər” “HoReCa” sektoru üzrə aparıcı yerli və beynəlxalq istehsalçı və distribyutorların təklif etdikləri peşəkar mətbəx və ticarət avadanlıqları, mehmanxana və restoranlar üçün mebel, habelə tekstil (parça) və uniformalar, peşəkar gigiyenik vasitələr, eləcə də qida məmulatları və içkilər təqdim olunacaq.
May ayından etibarən isə estafeti bu il öz 15 illik yubileyini qeyd edən Xəzər Beynəlxalq Dəmiryol İnfrastrukturu və Hərəkət Heyəti, Dəniz Sənayesi, Aviasiya, və Daşımalar və Loqistika “TransCaspian” və 6-cı Xəzər Beynəlxalq Yol infrastrukturu və İctimai nəqliyyat “Road&Traffic” sərgiləri davam etdirəcək. İlk dəfə olaraq, bu il 3-cü Xəzər Beynəlxalq “Kater və Yaxtalar” “CIBS 2016” sərgisi “TransCaspian” və “Road & Traffic” sərgiləri ilə eyni platformada keçiriləcəkdir.
Həmişəki kimi, regiondakı energetika bazarının iştirakçılarını qiymətləndirmək üçün ən yaxşı platforma qismində 6-cı Xəzər Beynəlxalq Energetika və Alternativ enerji “Caspian Power 2016” sərgisi və regionun ən böyük ixtisaslaşdırılmış - 23-cü Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz “Caspian Oil and Gas 2016” sərgi və konfransı çıxış edəcək (1-4 iyun).
Yay fasiləsindən sonra, yəni cari ilin sentyabr ayında payız sərgi mövsümünə start veriləcək və bu mövsüm çərçivəsində 22-ci Azərbaycan Beynəlxalq Səhiyyə “BIHE 2016”, 10-cu Yubiley Azərbaycan Beynəlxalq Gözəllik və Estetik Tibb “Beauty Azerbaijan 2016”, 22-ci Azərbaycan Beynəlxalq İnşaat “BakuBuild 2016”, 9-cu Beynəlxalq İstilik, Havalandırma və Kondisiyalaşdırma sistemləri “Aqua-Therm Baku 2016”, 9-cu Xəzər Beynəlxalq Mühafizə, Təhlükəsizlik və Xilasetmə vasitələri “CIPS Caspian 2016” və 22-ci Azərbaycan Beynəlxalq Telekommunikasiya və İnformasiya texnologiyaları “Bakutel 2016” sərgilərinin keçirilməsi planlaşdırılır.
Bütün dünyanı bürüyən maliyyə böhranına baxmayaraq, bazarın ən iri iştirakçıları bu sərgilərə sponsorluğu davam etdirirlər ki bu da tədbirlərin xüsusi statusunu vurğulayır. Belə ki, cari ildə keçiriləcək sərgilərin sponsorları arasında Azeri M-I Drilling, Caspian Drilling Company, Caspian Marine Services, Global Energy, RusNeft, AZFEN J.V., Tekfen Construction, Bos Shelf, Socar Polymer, Nobel Oil Upstream, Schlumberger, SNAM, INPEX, Caspian Geophysical, Qazax Sement Zavodu, NB Group kimi şirkətlər var. “Iteca Caspian” şirkətinin 2016-cı il üzrə tərəfdaşları arasında “SafeLife” şirkəti (təhlükəsizlik üzrə rəsmi tərəfdaş), habelə rəsmi turoperator “Premier Tour” şirkəti, rəsmi otellər - “Sheraton Hotel” və “Qafqaz Point Hotel” mehmanxanaları, eləcə də “AzExpoMontage” şirkəti (rəsmi montajçı) yer alır. Hazırda şirkətlər yaxşı başa düşürlər ki, sərgilər problemləri müzakirə etmək və həll yollarını müəyyənləşdirmək üçün yaxşı imkandır. Hər bir şirkət özünü reklam etməklə yanaşı, ixtisaslaşmış tədbirlərə qatılmalı və həm özü, həm də istehsal etdiyi məhsullar barədə məlumat verməklə, yeni satış kanalları axtarmalıdır. Bu baxımdan, məhz sərgilər yeni imkanlar yaradaraq biznes perspektivlərini daha da genişləndirir. Hal-hazırda, bir sıra şirkətlər öz qiymət siyasətlərini yenidən nəzərdən keçirir və özlərinə yeni podratçılar axtarır. Buna görə də, daim göz önündə olmaq və yeni əlaqələr qurmaq mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Sərgilərin keçirilməsi ilə bağlı daha ətraflı məlumat üçün “Iteca Caspian” şirkətinin rəsmi veb-saytına (www.iteca.az) müraciət etmək olar. Sözügedən veb-sayt bu il öz interfeysini tam dəyişmişdir, belə ki, indi veb-saytın daha dəqiq və aydın strukturu bütün zəruri materialları (sərgilərin təqvimi, foto-şəkillər, video-materiallar, eləcə də sərgilər və sərgi biznesi haqqında məqalələri) ehtiva edən bölmələrdən ibarətdir. Həmçinin, bu il sərgi brendlərini müştərilərə daha çox istiqamətləndirmək və onların tanınma səviyyəsini yüksəltmək məqsədi ilə “ITE” şirkətinin dünya brendlərinin sənaye qruplarına daxil olan bir sıra sərgiləri müsbət mənada dəyişikliyə məruz qalıb. Belə ki, Azərbaycan beynəlxalq “Qida sənayesi” “WorldFood Azerbaijan” və Xəzər beynəlxalq Yol infrastrukturu və İctimai nəqliyyat “Road & Traffic” sərgiləri yeni brend və loqotiplə çıxış edirlər. Azərbaycanın birinci ixtisaslaşdırılmış sərgisi olan beynəlxalq “Xəzər Neft və Qaz” “Caspian Oil and Gas” sərgi və konfransının da loqosu dəyişmişdir. Payız mövsümünə daxil olan və kompleks “rebrendinq” mərhələsindən keçmiş sərgilər arasında “CIРS Securika” sərgisi, eləcə də regionun ən genişmiqyaslı tədbiri olan “BakuBuild” sərgisi yer alır.
Beləliklə, paytaxt Bakı şəhərini zəngin sərgi mövsümü gözləyir və daha öncə qeyd etdiyimiz kimi, bu il bir neçə sərgi öz yubileyini qeyd edəcək. Buna görə də, təşkilatçılar tərəfindən iştirakçı və ziyarətçilərdə Bakıda keçirilən sərgilərlə bağlı parlaq və xoş təəssürat yaradacaq yubiley proqramları planlaşdırılmışdır. Həmişəki olduğu kimi, sərgilərdə həm eksponentlərin, həm də qonaqların rahatlığı üçün bir sıra xidmət növü təklif olunacaq, belə ki, “Fast Track” servisi vasitəsi ilə ziyarətçilərin “onlayn” qeydiyyatı bu il də davam etdiriləcəkdir. Eksponentlər və sərgi qonaqlarının rahatlığı üçün bir sıra xidmətlər təklif olunacaq, belə ki, sərgiləri ziyarət etmək arzusunda olanlar üçün xüsusi rahat avtobuslar ayrılacaq. Bu avtobuslar sərgi ziyarətçilərini “Koroğlu” metro-stansiyasında sərginin keçirildiyi Bakı Ekspo Mərkəzinə və geriyə pulsuz daşıyacaqdır. Həmçinin, sərginin keçirildiyi ərazidə iştirakçılar üçün biznes və mətbuat mərkəzləri, eləcə də kafe və restoran fəaliyyət göstərəcək.

2016 exhibitions – new opportunities for today’s realities
This year, Iteca Caspian is planning to hold 17 events: 16 exhibitions and 1 conference. The exhibitions will take place at Baku Expo Centre with support from government bodies, demonstrating the role and place of the exhibitions within the country’s economy.
Applications for exhibiting are currently being accepted for the 2016 season, which will include four anniversary events. And so, the exhibition season begins with the 15th Anniversary Azerbaijan International Travel and Tourism Fair AITF 2016 and the 10th Anniversary Caucasus International Hospitality Fair HOREX Caucasus 2016.
Over the years, Iteca Caspian’s exhibitions have established themselves as key events in the tourism and hospitality industries throughout the Caspian region, where important meetings are held, partnership agreements are made, and new programmes and destinations are announced. In recent years, Ilham Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan, has attended AITF, toured the exhibitions and met exhibitors. Such attention to the industry and to the exhibition itself from the country’s government gives added impetus to the development of business relations in the tourism industry. Since its inception AITF is supported by the Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan. The exhibition is also supported by the regular participant Azerbaijan Tourism Association (AZTA) and receives endorsement from international bodies such as the World Tourism Organisation (UNWTO) and the Pacific Asia Travel Association (PATA).
This year, AITF is expected to featured more than 200 companies from 40 countries and group stands from Belarus, Bulgaria, Croatia, Hungary, Georgia, the Dominican Republic, India, Indonesia, Iran, Spain, Thailand, Turkey, Montenegro, and the Czech Republic. Tourism companies and hotels from Latvia, the Maldives, Russia, Slovenia, the USA, Ukraine, Switzerland etc. are also expected. Traditionally Azerbaijan Tourism Association (AZTA) will demonstrate Azerbaijan’s tourism companies, hotels, and sanatoriums at its stand. Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan and the country’s regional stands will present Azerbaijan’s rich potential for domestic tourism. In addition to the usual sectors, the Medical and Health Tourism sector continues to develop.
The 10th Anniversary International Caucasus Hospitality Fair - HOREX Caucasus 2016 will take place, showcasing everything for hotels, restaurants and supermarkets. The main international hospitality trade event in the South Caucasus and Caspian region will present professional cooking and trading equipment, furniture for hotels and restaurants, textiles and uniforms, professional hygiene products as well as food and drinks products from leading local and international manufactures and distributors of the HORECA industry.
In May, the baton passes to the 15th Anniversary Caspian International Railway Infrastructure, Rolling Stock, Maritime Industry, Aviation, Transport and Logistics Exhibition TransCaspian 2016 and the 6th Caspian International Road Infrastructure and Public Transport Exhibition Road&Traffic 2016. This year, boat and yacht show CIBS 2016 will take place alongside TransCaspian and Road&Traffic for the first time.
The 6th Caspian International Power and Alternative Energy Exhibition Caspian Power 2016 and the largest specialised exhibition and conference on energy in the region, the 23rd International Caspian Oil and Gas Exhibition and Conference (1-4 June), are the best places for evaluating energy market players.
After a break for the summer, the autumn exhibition season will include international events such as the 22nd Azerbaijan International Healthcare Exhibition BIHE 2016, the 10th Anniversary Azerbaijan International Beauty and Aesthetic Medicine Exhibition Beauty Azerbaijan 2016, the 22nd Azerbaijan International Construction Exhibition BakuBuld 2016, the 9th International Exhibition for Heating, Ventilation, Air-Conditioning, Water Supply, Sanitary, Environmental Technology, Swimming Pool and Renewable Energies, the 9th Caspian International Protection, Security and Rescue Exhibition Aqua-Therm Baku, the 22nd Azerbaijan International Telecommunications and Information Technologies Exhibition and Conference Bakutel 2016.
The exhibitions’ status underlines the fact that even during a global financial crisis, major market players still make a point of sponsoring the exhibitions. Sponsors already include companies such as Azeri M-I Drilling, Caspian Drilling Company, Caspian Marine Services, Global Energy, RusNeft, AZFEN J.V., Tekfen Construction, Bos Shelf, Socar Polymer, Nobel Oil Upstream, Schlumberger, SNAM, INPEX, Caspian Geophysical, Qazax Sement Zavodu, NB Group. Iteca Caspian’s 2016 partners include Safe Life, the safety partner; tour operators Premier Tour; the official hotels Sheraton hotel and Qafqaz Point Hotel; and official stand builder AzExpoMontage.
Nowadays, companies understand that exhibitions are an opportunity to discuss issues and find ways to resolve them. Every company needs to promote itself, take part in industry events, advertise new products and find new sales channels. It is exhibitions that open new opportunities and expand business prospects. Many companies are currently reviewing their pricing policies and looking for new contractors. It is therefore very important to be visible on the market and to make new contacts.
Full details of all the exhibitions can be found on the official website www.iteca.az, which has just had a major overhaul. The structure of the website is now clearer and more precise and includes all the necessary materials: exhibition calendar, photographs, videos and articles about the exhibition and the exhibition business. In order to focus the exhibition brands on clients and to increase awareness, a number of exhibitions in ITE’s global portfolio have undergone changes. WorldFood Azerbaijan and Road&Traffic now have new brands and logos. A new logo has also been given to Azerbaijan’s first international trade exhibition and conference Caspian Oil and Gas. Among the autumn exhibitions that have undergone rebranding are CIРS Securika and the region’s largest exhibition BakuBuild.
In view of all this, a packed exhibition season awaits Baku. To mark some of the exhibitions’ noteworthy anniversaries, the organisers have planned a programme for exhibitors and visitors to leave a lasting impression of their time in Baku. A series of services to make the exhibitions more accessible and convenient has also been planned, such as the continuation of the Fast Track online visitor registration service.  As usual, the exhibitions will all take place at Baku Expo Center. A range of services will be available for exhibitors and visitors including a free shuttle bus service between the Koroglu metro station and Baku Expo Center. The exhibition centre will have a business and press centre for exhibitors, a café and restaurant.